1Gazeteci, sunucu, yazar ve sporcu… Benimsediği sağlıklı yaşam ilkesi, etrafına yaydığı pozitif enerjisi ve spor tutkusuyla tanıdığımız Ece Vahapoğlu ile form tutma sırlarından egzersiz ve beslenme tüyolarına kadar her şeyi konuştuk.

 

 

 

 

 

Uzun zamandır sosyal medyada bir hayli aktif olan Ece Vahapoğlu’nun hızına yetişmek mümkün değil. Günlük koşuşturmacada oldukça hareketli olan Ece Vahapoğlu’nu spor yaptıktan sadece birkaç saat sonra yurt dışına çıkarken görebilirsiniz… Kendisi bitmek bilmeyen enerjisinin küçüklüğünden kaldığını belirterek, durağan hayatın kendisine uygun olmadığını söylüyor. 

SİZİ İLK OLARAK GAZETECİ OLARAK TANIDIK AMA ZAMAN GEÇTİKÇE SPOR FAALİYETLERINDE DAHA ÇOK GÖRÜR OLDUK. BU GEÇİŞ NASIL OLDU?
Yurt dışında üniversite okumaya başladığımdan beri spor hayatımda aslında. Yıllardır spor salonlarına giderim. Fakat gazetecilik, yazarlık ve sunuculuk derken medya sektörüyle birlikte çok seyahat eder oldum. Bu yoğun seyahatlerde de düzenli spor yapmaya ve formumu korumaya dikkat ediyordum. Ama istediğim kas yapısına ve belirginliğine geçememiştim. Üç sene önce bu işin içine daha fazla girmeye başladım. Herkes İçin Spor Federasyonu’ndan wellness eğitmenlik sertifikası aldım. Bununla birlikte hem kendim bilinçlendim hem de kitaplar yazmaya, seminerler vermeye başladım. İnsanların beni sporla tanıması ve takibe alması, bendeki değişen enerjiyle çok daha arttı. 10 senedir gazetecilik yapıyorum; Türkiye çapında röportaj yapmadığım iş insanı kalmadı… Ama sokakta daha çok sporla tanınıyorum. 

SPORA OLAN İLGİNİZİ MESLEĞE DÖNÜŞTÜRMEK İÇİN FAALİYETLERDE DE BULUNUYOR MUSUNUZ?
Benim için Herkes İçin Spor Federasyonu’ndan aldığım wellness eğitmenlik sertifikası ile her şey resmileşti aslında. Federasyonun aynı zamanda proje başkan vekiliyim ve ilerleyen zamanlarda daha büyük sorumluluklar alacağım. Türkiye’nin spor politikalarıyla ilgili projelerinin çoğunun içindeyim. Çoktan bir meslek halini aldı diyebilirim. Yazdığım kitaplar ve köşe yazıları daha çok spor ve sağlıklı yaşamla ilgili hale geldi. Bunu da zaman içinde yaptığım işe entegre edebildim. Hatta benim için artık “fit/sportif” sunucu denmeye başlandı. 

YENİ PROJELERİNİZ VAR MI?
Sporla ilgili markalarla yeni projeler gerçekleştireceğiz. Benim adımla birkaç spor etkinliği de olacak. Yakında yeni bir kitabım da geliyor; yine sağlıklı yaşam ve wellness temalı… Spor ve beslenmenin yanı sıra ünlü isimlerin de yer aldığı bütünsel bir kitap. Öte yandan buldumbuldum internet sitesi için baskılı tişörtler, yastıklar ve kupa bardakların olduğu fit tasarımlar yaptım. Ekim ayında hazırladığım sağlıklı mönü ve yoga etkinlikleriyle Bodrum’da wellness kampım olacak. 

“30 yaşında biraz daha içime dönüp ne istediğimi hissetmeye başladım. Ceket-etekli ciddi Ece’yle yaşımı olduğumdan çok büyüttüğümü fark ettim. Sporla gençleştim. Hayat benim için sağlıklı yaşam ve sporla akmaya başladı. Ruhumun derinliklerinde tatmin olmaya başladım…” 

BOŞ ZAMANINIZDA MUTLAKA SPORA MI ÖNCELİK VERIYORSUNUZ YA DA SPOR DIŞINDA HOBİ OLARAK YAPTIĞINIZ BAŞKA ŞEYLER DE VAR MI?
Zaten güne sporla başladığım için gün içindeki boş vakitlerimi kitap okuyarak ya da meditasyon yaparak geçiririm. Ancak birkaç günü spor yapmadan geçirdiysem o beni rahatsız etmeye başlıyor. Boş bulduğum bir anda ya açık havada koşuyorum ya da evde kendi vücut ağırlığımla egzersizler yapıyorum. Fitness ve yogayı çok yaptığım için dünyanın her yerinde her an spor yapabilirim. 

EN ÇOK HANGİSİNE ZAMAN AYIRIYORSUNUZ PEKİ?
20 senedir fitness, birkaç senedir yoga yapıyorum. Bir senedir de koşuyorum. Yazları da su sporlarıyla ilgileniyorum. Koştuğum ve fitness yaptığım için kaslarımı esnetmem gerekiyor. Esnetmek genelde sporda ihmal edilen bir durum ama çok önemli. Koşu ve fitness için yoga büyük destekçi oluyor. Zaten severek meditasyon yaptığım için yogayı hem zihinsel hem de bedensel olarak çok rahatlatıcı buluyorum. Bir gün fitness yapıyorsam diğer gün yoga yapıyorum. Koşuyorsam, birkaç saat sonrasına yoga yapabiliyorum. Aslında ruhum o anda ne istiyorsa onu yapıyorum, hangisini yapacağıma bedenimle birlikte karar veriyorum.

SPOR YAPMAK, SAĞLIKLI BESLENMEK SİZİN İÇİN NE İFADE EDİYOR?
Balık burcuyum. İç dünyasına odaklanabilen bir karakterim var. Ruhum benim için çok önemli olmakla birlikte bedenim de bir o kadar değerli. Aslında ruh haline önem veren birinin görselliğe bu kadar düşkün olmaması gerekir diye düşünülür. Fakat şunu anlıyorum ki; ruhumu arındırmak için ilk önce bedenimi temizlemem, bana araç olarak emanet verilmiş bedenime iyi bakmam gerekiyor. Bu benim elimde olan bir şey. O zaman ben bunu daha iyi hale getirebiliyorsam ve zevk alarak yapıyorsam bunu her an coşku ve heyecanla yaparım. Yaşam tarzım olarak benimsiyorum. 

TATLI KAÇAMAĞI YAPTIĞINIZ OLUYOR MU HİÇ?
Bitter çikolatayı çok seviyorum! Salondaki sehpamda dünyanın her yerinden çeşit çeşit, farklı kakao oranlı çikolatalar bulabilirsiniz. Beni mutlu ettiği için ufacık bir parça yemekte sakınca görmüyorum. Zaten vücudunuz çok iyi ve fit bir duruma gelmişse haftada bir gün kaçamak yapabilirsiniz… Çünkü vücut bunu kaldırabilecek düzeydedir. Belki ertesi gün daha hafif yersiniz ve onu kamufle edersiniz. Çok eskiden pazar kahvaltılarında bal kaymağı bayılarak yerdim. Eve almıyorum ama seyahatlerde açık büfede görürsem yiyorum.

DÜZENLİ OLARAK UZUN MESAFE KOŞTUĞUNUZU BİLİYORUZ. KOŞU KENDİNİZİ NASIL HİSSETTİRİYOR?
İlk koşumu ciddi bir yarışta, geçen yıl Haliç’te koştum. 10 km idi. Koşu öncesinde sadece üç antrenman yapmıştım. Bir anda hiç bilmediğim bir dünyada, başlangıç çizgisinin nerede olduğunu bile tam bilmiyorken baktım koşuyorum. Çok teknik bilgim yoktu, cahil cesaretiydi belki de bu deneyimim. Ama koşarken hayatımdaki en yüksek frekansa ulaştığımı fark ettim. Çok tatmin ediciydi. İçimden hep, beni motive eden “güç benimle” gibi ilahi sözler geçiyordu. Beşinci kilometreden sonra ayaklarım havada uçarak koştum. Yaş kategorimde birinci geldim. Kadınlar kategorisinde de dördüncü oldum. Bu dereceler beni çok motive etti. Herkesi de çok şaşırttı. Koşu yeteneğimin olduğunu böylece fark ettik. Ciddiye almaya başladım, daha fazla koştum, teknik idmanlara başladım, koştukça geliştiğimi gördüm. 

İNSTAGRAM PAYLAŞIMLARINIZDA EN ÇOK HANGİ SORULARLA KARŞILAŞIYORSUNUZ, TAKİPÇILERİNİZ NEYİ MERAK EDİP SİZE DANIŞIYOR?
Sportif paylaşımlarım çok seviliyor. Birkaç gün sporla ilgili bir şey paylaşmadığım zaman hemen “Aa bugün koşmuyor musunuz?” diyorlar. Son bir senedir koşu performansım çok takip ediliyor. Ormanda ya da şehirler arası bir yarışta koştuğum zaman insanlar yanıma gelip önceki koşularım da dahil olumlu eleştirilerde bulunuyor. Bir yandan da ilham perisi görevi görüyorum. Benim fotoğraflarımdan sonra koşuya ve spora başlayan çok kişi var. Koştuktan sonra da bana teşekkür ediyorlar. 

“Gece dışarı çıkmayı sevmiyorum. Mecbur kalıp geç uyuduysam ertesi gün dengemin bozulduğunu fark ediyorum. Benim için gece çıkmak yerine salona gidip spor yapmak çok daha mantıklı ve eğlenceli geliyor. Gece kulübü yerine spor salonu daha heyecan veriyor.”

TÜRK KADINI GEÇMİŞ YILLARA NAZARAN SPORLA DAHA ÇOK İLGİLİ. BUNDA EN ÇOK NEYİN ETKİSİ VAR SİZCE? 
Sosyal medyanın çok büyük etkisi var. Bizim gibi sağlıklı yaşamlarını deşifre eden kişilerin paylaşımları da örnek oluyor. “Ünlüler ne yapsa doğrudur” mantığıyla kendilerine örnek alıyorlar. Şimdilerde koştuğum yerler zamanında dutluktu (gülüyor). Kimse yoktu ortalıkta. Ama şimdi herkes bir şekilde spor yapıyor. Şaka bir yana, insanlar daha uzun ve sağlıklı yaşamak istedikleri için bilinçlenmeye başladı. Bu da beni hem kişisel hem de mesleki açıdan çok mutlu ediyor. Çok şükür ki ben de bu akımda ilham alınan etkili isimlerden biri oldum. Diğer bir yandan, bu alanın gelişmesinde daha çok spor salonu açılması, yatırımların artması, proje ve markaların geliştirilmesi de etkili oldu tabii… 

İNSTAGRAM’DA ÇOK AKTİFSİNİZ. BİR ORADA, BİR BURADASINIZ. SONRA BİR BAKIYORUZ SPORUNUZU YAPIYORSUNUZ. NASIL BİR DENGE KURUYORSUNUZ, NASIL OLUYOR BU? 
Spor yapmamak için hiçbir zaman bahanem olmadığını görebilirsiniz! Kendimi hiç yorgun hissetmiyorum, sabahları düzenli olarak yaptığım Tibet’in 5 Hareketi var. Tek sırrı bu değil belki ama güne böyle başlıyorum. Beslenmemiz de enerjimizi çok etkiliyor. İşimi çok severek yapıyorum. Seyahati çok seviyorum. İnsan istediği şeyleri yapınca vakit de buluyor, enerji de… Bahane üretmenize gerek kalmıyor. Küçüklükten beri hiperaktifim. Öğrenmeyi, görmeyi, yeni deneyimler edinmeyi seviyorum. 

SİZİ HEP İYİ VE MUTLU GÖRÜYORUZ AMA HERKESTE OLDUĞU GİBİ SİZİN DE KENDİNİZİ KÖTÜ HİSSETTİĞİNİZ ZAMANLAR OLUYORDUR DİYE TAHMİN EDİYORUZ. BÖYLE DURUMLARIN ÜSTESİNDEN NASIL GELİYORSUNUZ? 
Kötü hisseder hissetmez derin nefesler alıyorum. Hemen meditasyon yapıyorum. Özellikle ruhsal gelişimle ilgili, motive edecek kitaplar okuyorum. Yazılarımda ya da sosyal medya paylaşımlarımda hep olumlu şeyler yazıyorum. Çünkü ben insanları mutsuz değil, mutlu etmek, pozitif enerji vermek için varım. İnsan derdini kendine saklayabilir, kendi içinde çözebilir diye düşünüyorum. Bir süre önce babam ciddi bir kalp rahatsızlığı geçirdi. Bir süre hiçbir şekilde paylaşmadım. Hiç sesimin çıkmadığı bir zaman dilimi olmuştu. Sonrasında bahsettim. Babamın rahatsızlığında olası her şeyi kabul ederek tekamülü hissettim. Bu rahatsızlık hayatımın en büyük olgunluk sınavıydı. Tabii ki benim de iniş çıkışlarım oluyor, hayat zaten tekdüze değil… 

BEDENİNİZE SPOR YAPARAK İYİ DAVRANIYORSUNUZ. CİLDİNİZ İÇİN NE YAPIYORSUNUZ PEKİ? 
Yılda üç kez cilt bakımı yaptırıyorum. Mevsim geçişlerinde kimyasal peeling yaptırıyorum. Aslına bakacak olursanız beslenmeniz, uykunuz cildi çok etkiliyor. Çünkü cildin içten beslenmesi gerekiyor. Çekimler dışında makyaj yapmayı da sevmiyorum. Makyajsız da çok rahat fotoğraf paylaşabiliyorum. Sabah uyandığımda kendimi güzel buluyorum, sağlıklı bir cildim var. Çünkü düzenli ve sağlıklı yaşıyorum. Mutluyum. 

ESTETIĞE KARŞI MISINIZ PEKİ? 
Eskiden bu konuya çok katı yaklaşırdım ama son zamanlarda biraz daha yumuşadım. Çünkü teknoloji çok ilerledi ve belli olmayan, abartısız müdahaleler yapılabiliyor. Cilde zarar vermeyip, ifadenizi değiştirmiyorsa ufak tefek şeyler yapılabilir. Çok şükür daha başlamadım bu işlere. 37 yaşındayım, önlem amaçlı botoks yaptır diyorlar. Geçen sene kaz ayaklarım için ufacık dozda denedim ama zaten belirsiz olduğu için ha öyle ha böyle deyip bıraktım. Şimdi hiçbir şey yaptırmıyorum. 

DİŞÇİNİZİ SORAN DA ÇOK VAR; DİŞLERİNİZİN DÜZGÜN VE BEYAZ DURMASINDA BİR SIR VAR MI? 
Dişlerimin yapılı olduğunu düşünüp soranlar çıkıyor evet. Dişlerim orijinal, çocukluğumdan beri her gün fırçalarım. Alkol, sigara tüketmediğim için boyanmıyor da. Senede bir kez dişçime temizletirim o kadar. 

İLERİDE ÇOCUK SAHİBİ OLMAYI PLANLIYOR MUSUNUZ? HERHALDE ÇOK FİT BİR ANNE OLURSUNUZ... 
Bana kalsa bir yıl içinde anne olmak isterim. Çocuğumu hem fiziksel sağlığı hem de zihinsel ve ruhsal olarak iyi yetiştireceğime inanıyorum. Tabii benim hamileliğim de şimdiden çok merak ediliyor; ben de yaşayıp göreceğim fit annelik deneyimimi… 

“Yeni trend zayıf olmak değil, sağlıklı fit olmak. Fit kadın seksidir. Bence ideal vücut, kadınsı hatlar belirginken, sıkı kaslarla ışıldayan bir beden demektir…” 

Formsanté - Eylül sayısı
Elif Gürsoy
Fotoğraf: Murat Sargın
Styling: Tülin Demir
Makyaj: Orçun Güreller/ Nars ürünleriyle
Saç: Mustafa Çelikay

Paylaşmak ister misin?:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    StumbleUpon    Newsvine

Add this to your website
UYARI: Bu siteye yazılan her türlü yorum kamuya açık bilgi haline gelecek ve diğer okuyucular tarafından görülecektir. Her nekadar editörlerimiz yapılan yorumları kontrol etse de, gözden kaçmış yorumlar olabilir. Bu nedenle bilgileri paylaşırken ilaç ve firma isimleri vermemeli, hakaret içeren yorumlar yazmamalısınız. Yorumlardan dolayı ortaya çıkabilecek sorunlardan, yorumu yapan kullanıcı sorumludur. Yorum yapan herkes bu kuralları okumuş ve hukuki sorumlulukları kabul etmiş sayılır.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

  • Şubat 2018
  • Anket

formsante-kapak-buton-subat2018

anket

FORMSANTE ONLINE ABONELİK

formsante-online-abone

GALERİ 

http://formsante.com.tr/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/784387agustos_2009.jpg

Yerçekimine karşı koyan muhteşem dekoltelerin sırları

Karın ve kalça bölgesini sıkı egzersiz yaparak şekillendirebiliyoruz oysa göğüs bölgesinde estetik yaptırmadan zamanı geri çevirmek o kadar kolay değil. En iyisi ise yerçekimine yenilmeden önce önlem almak.GÖĞÜSLERDE MEYDANA GELEN Devamı

http://formsante.com.tr/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/505765aralik_2009.jpg

Önce koklayın sonra yiyin kilo almayın

Uzmanlara göre, besinleri koklayarak açlığı bir ölçüde tatmin etmek mümkünKilonuza istikrar kazandırmak ya da aşırı kilo alımının psikolojik sebeplerini düzene koymak istiyorsanız, bir de koku diyeti reçetemizi deneyin.İnsanın ruhsal durumunu Devamı

http://formsante.com.tr/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/757036ekim_2009.jpg

Estetikte son trendler

Estetik cerrahi dünyasından her geçen gün yeni ve güzel bir haber geliyor; artık operasyonlar daha kolay ve acısız, iyileşme süreleri kısa, sonuçlar ise son derece doğal. Biz de, en yeni Devamı

http://formsante.com.tr/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/160541eylul_2009.jpg

Mikroplar atağa geçmeden önleminizi alın!

Bağışıklık sisteminizi güçlendirecek 9 öneriEylül ayının gelişiyle birlikte nezle ve grip sezonu da resmi olarak açılmış oldu. Üstelik bu yıl başka bir bela daha kapımızda: Domuz gribi! Hastalıklara bir gol Devamı

http://formsante.com.tr/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/454333haziran_2009.jpg

Geç kalmadınız! Hızlı sonuç veren estetikler

En yakın arkadaşınız 10 yaş genç ve 10 kilo daha az görünmesine rağmen, estetik yaptırmadığına yemin ediyorsa ona inanabilirsiniz. Çünkü estetik kategorisine sokulması zor yeni operasyonların işlem süreleri kısa, etkileri Devamı

http://formsante.com.tr/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/243715mart_2009.jpg

10 doğal yöntemle sonsuz gençliği yakalayın

Sonsuz gençliği yakalamak için ne ilaçlara, ne de mucizelere ihtiyacınız var. Çünkü uzmanlara göre; doğal kürler de vücudumuzun uzun yıllar tepeden tırnağa genç kalmasını sağlayabiliyor.Hemen hepimizin imrenerek izledikleri bazı kadınlar Devamı

http://formsante.com.tr/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/522896mayis_2009.jpg

Tepeden tırnağa ne kadar hijyene ihtiyacımız var?

Sağlıklı bir yaşamın ilk koşulu hiç kuşkusuz vücudumuzu tepeden tırnağa temiz tutmak. Sahi, vücut hijyeninde dikkat etmemiz gereken kuralları biliyor muyuz, yoksa bir şeyleri yanlış yapıyor olabilir miyiz? İşte yanıtları...YÜZ Devamı

http://formsante.com.tr/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/681654nisan_2010.jpg

3 haftada 3 kilo verin!

Fazla kilolara veda etmek için diyet yapmak şart. Acıbadem Kozyatağı Hastanesi’nden Beslenme ve Diyet Uzmanı İpek Cirit’in hazırladığı bir haftalık örnek diyet programıyla 3 haftada 3 kilo verebilirsiniz. Bu diyeti Devamı

http://formsante.com.tr/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/968564temmuz_2009.jpg

Saçlarınız güneşle dost olsun

Bir yandan güneş ve denizin keyfini çıkarırken bir yandan da güzel ve bakımlı saçlara sahip olmak ister misiniz? Güzel yaz günlerinin izlerini, yıpranmış saçlarınızda görmek istemiyorsanız önerilerimize bir göz atın.Yaz Devamı

HABER BAŞLIKLARI

Son Yorumlar

dblogoDiğer Doğan Burda Siteleri: Atlas | Auto Show | Blue Jean | Burda | Capital | CHIP Online | Ekonomist | Elele | Elle | Elle Decor | eMecmua | Ev Bahçe | Evim | Formsanté | Güncel Hukuk | Hafta Sonu | Hello | Hey Girl | İstanbul Life | Level | Lezzet - Yemek Tarifleri | Maison Française | Pc Net | Seninle | Tempo | Yacht Türkiye