14042015 TestKullandığınız cilt bakım ürünlerinin içeriklerini tanıyor musunuz?

Cerrahi dışı gençlik uygulamalarından hangisine ne zaman başvurabileceğinizi biliyor musunuz? Geleceğin genç cildi için bugünden hangi önlemleri alıyorsunuz? Saç boyanızla genç görünme arasındaki bağlantıdan haberdar mısınız? Test edin, görün.

 

 


1. Aşağıdakilerden hangisinin anti-aging etkisi bilimsel olarak kanıtlanmıştır?
a. Retinoidler
b. Alfa hidroksi asit
c. Azelaik asit
d. Hepsi

2. Hemoroid ilaçları göz altındaki torbaları iyileştirir.
a. Doğru
b. Yanlış

3. Selülit kremleri selülitleri azaltır.
a. Doğru
b. Yanlış

4. Göz çevresindeki koyu renk halkalar için en iyi tedavi hangisi?
a. Lazer tedavisi
b. Renk açıcı kremler
c. Kırışıklık dolgusu
d. Hepsi

5. Çene altı ve boyun bölgesindeki sarkmaları en iyi hangi tedavi giderir?
a. Kimyasal peeling
b. Kolajen içeren kremler
c. Lazer tedavisi
d. Antioksidanlar

6. Aşağıdakilerden hangisi yaşlılık ile birlikte ortaya çıkan lekeleri gidermekte etkili?
a. Hidrokuinon
b. Niacinamide
c. Koenzim Q10
d. Alpha lipoik asit

7. Hangi içerikli cilt bakımları kolajen yapımını tetikleyerek cilde daha duru bir görüntü sağlıyor?
a. Antioksidanlar
b. Retinoidler
c. Alfa hidroksi asit
d. Peptitler

8. Retionid içeren kremleri E vitamini içeren ürünlerle birlikte kullanmamalısınız.
a. Doğru
b. Yanlış

9. Alfa hidroksi asit cildinizi tahriş ediyorsa yerine ne kullanmalısınız?
a. Beta hidroksi asit
b. Antioksidan
c. Polihidroksi asit
d. Retinoid

10. Zaman zaman çıkan sivilcelerinize ergenlik dönemindeki çocuklarınızın sivilce kremlerinden kullanabilirsiniz.
a. Doğru
b. Yanlış

11. Saçınızdaki beyazları kapatmak için hangisi daha doğru tercih?
a. Orijinal renginize boyamak
b. Orijinal renginden daha koyuya boyamak
c. Orijinal renginden daha açığa boyamak
d. Hiçbiri

12. Kırılan tırnaklar için en iyi çözüm hangisi?
a. Jelatin desteği
b. Biotin desteği
c. Tırnak sertleştiriciler
d. Hepsi

13. Aşağıdakilerden hangisi cildi dolgun, nemli ve genç göstermede kilit rol oynuyor?
a. D vitamini
b. Omega-3 yağ asitleri
c. Phytoestorojen
d. Selenyum


DEĞERLENDİRME

[0-4 ARASI DOĞRU]
Üzgünüz. Daha öğrenmeniz gereken çok şey var. Bugünden itibaren harekete geçerseniz cildiniz için hala bir umut var.

[4-9 ARASI DOĞRU]
Fena değil ancak bildiklerinizi cildinize uygulamakta biraz daha çaba sarf etmelisiniz.

[9-13 ARASI DOĞRU]
Bravo, siz her yaşta genç görünecek olanlardansınız.

1. HEPSİ
Retinoid içeren ürünler, alfa hidroksi asit, azelaik asit, hidrokuinon, kojik asit ve salisilik asidin yaşlanma belirtilerini iyileştirdiği ve cildi daha genç gösterdiği bilimsel olarak kanıtlandı.

2. DOĞRU
Bu kremlerin temel özelliği damar büzücü etki sağlaması. Göz altı morluklarının nedenlerinden biri de oradaki damarların genişlemesi ve kan toplanması olduğundan kremin olumlu etkisi olacağı doğru. Ancak hemoroid kreminin uygulandığı yapı ile göz çevresindeki deri tipi aynı olmadığından sürekli kulllanım yarardan çok zarar verebilir.

3. YANLIŞ
Bazı kremler çok düzenli uygulandığında görüntüyü bir miktar değiştirse de selülitin gerçek tedavisi kremle mümkün olmuyor.

4. HEPSİ
Göz altı halkalarının birçok nedeni var. Genetik, deri incelmesi, yorgunluk, alkolün neden olduğu susuzluk, aşırı pigmentasyon ve genişlemiş kan damarları bunların başında geliyor. En doğru tedavi de nedene bağlı olarak veriliyor. Eğer sorununuz o bölgedeki yastıkçıkların erimesi ile oluşmuş deri incelmesi ise dolgu doğru bir seçenek. Eğer aşırı renklenme sorununuz varsa kimyasal peeling ve lazer gibi renk açıcı tedavilerden yardım alabilirsiniz. Bu görüntüyü göz altındaki kırışıklıklar oluşturuyorsa dolgu yine en doğru seçenek olacaktır.

5. LAZER TEDAVİSİ
Boyun ve çene altı için tek başına ya da kombine edilmiş olarak uygulanan birçok cerrahi dışı yöntem var ancak sadece fraksiyonel karbon lazer uygulaması cildi yeniliyor ve sıkılaştırıyor. Ayrıca botoks bu bölgedeki çizgileri gideriyor. Hyaluronik asit, niasinamid gibi ürünler içeren kremler de daha hafif belirtileri gideriyor. Kimyasal peeling ve antioksidanlar da gençleştirici etki yaratıyor, cildin dokusunu ve görünüşünü iyileştiriyor, lekeleri gideriyor ancak sarkmalara etkisi olmuyor.

6. HIDROKUINON
Yaşlılık lekelerine en etkili çözümü hidrokuinon sağlıyor. Yüzeyel uygulanan bu renk açıcı madde kremlerde bulunduğu gibi özel reçete de edilebiliyor. Ancak bu ürünleri kullanırken güneşe çıkmamak gerekiyor. Hamilelere ve emziren annelere önerilmiyor. Kimyasal peeling ve lazer uygulamaları da bu konuda yardımcı oluyor.

7. RETINOIDLER
A vitamini türevi olan lokal retionidler kırışıklıklar ve diğer yaşlanma belirtileri için çok sık kullanılıyor. Cildin yaşlanmasını yavaşlatıyor ve kolajen üretimini artırıyorlar. Böylece cilt daha sıkı ve dolgun görünüyor. E vitamini gibi antioksidanlar, alfa hidroksi ve beta hidroksi asitler de cildin görümünü güzelleştirip yaşlanma belirtilerini azaltmaya yardımcı oluyor.

8. YANLIŞ
E vitamini içeren kremler retinoid içerenlerle birlikte kullanıldığında ürünlerin etkisini artırmış olursunuz.

9. POLIHIDROKSI ASİT
Cildiniz hassas ise polihdiroksi asit içeren ürünleri tercih edebilirsiniz. Çok kuru bir cilde sahipseniz günlük alfa hidroksi asit kullanımınızı azaltıp nemlendiriciyi artırabilirsiniz. Ayrıca güneşe çıkarken mutlaka koruyucu kullanmayı ihmal etmeyin.
 
10. YANLIŞ
Ergenlik dönemi sivilceleri ile yetişkinliktekilerin oluşum nedenleri de tedavileri de farklılık gösteriyor. Ergenlik döneminde cilt daha yağlı oluyor ve gözenekler yetişkinliktekine göre daha çok tıkanıyor. Onların kullandıkları ürünler salisilik asit ve benzoil peroksit içeriyor ve daha çok beyaz uçlu sivilceleri tedavi ediyor. Yetişkinlikteki sivilcelerin nedenleri (hormonal vs) farklı olduğu için tedavileri de daha detaylı olmalı.

11. ORİJİNAL RENK
Uzmanlar bu durumda açık ya da koyuya yönelmemenizi söylüyor. Kendi renginizi korursanız hem doğal bir sonuç elde edersiniz hem de dipten çıkan saçların görüntüsünü azaltmış olursunuz.

12. BİOTİN
Birçok çalışma gösteriyor ki B vitamininin bir türevi olan biotin, tırnak sertliğini artırıyor, kırılmayı ve soyulmayı önlüyor.

13. OMEGA-3
Esansiyel yağ asitleri olan Omega-3 ve Omega-6, dengeli alınınca hücreleri besleyerek cilt sağlığını destekliyor. Ancak Omega-6’yı daha fazla kullanınca bu denge bozuluyor. Omega-6 pişirme yağlarında, fırınlanmış gıdalarda, tahıllarda, kümes hayvanlarında bulunuyor. Dengeyi kurmak için daha çok somon, keten tohumu, ceviz ve Omega-3 ile desteklenmiş yumurta tüketin.

Formsanté - 2015 Mart sayısı

 

 

Paylaşmak ister misin?:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    StumbleUpon    Newsvine

Add this to your website
UYARI: Bu siteye yazılan her türlü yorum kamuya açık bilgi haline gelecek ve diğer okuyucular tarafından görülecektir. Her nekadar editörlerimiz yapılan yorumları kontrol etse de, gözden kaçmış yorumlar olabilir. Bu nedenle bilgileri paylaşırken ilaç ve firma isimleri vermemeli, hakaret içeren yorumlar yazmamalısınız. Yorumlardan dolayı ortaya çıkabilecek sorunlardan, yorumu yapan kullanıcı sorumludur. Yorum yapan herkes bu kuralları okumuş ve hukuki sorumlulukları kabul etmiş sayılır.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

  • Şubat 2018
  • Anket

formsante-kapak-buton-subat2018

anket

FORMSANTE ONLINE ABONELİK

formsante-online-abone

GALERİ 

http://formsante.com.tr/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/784387agustos_2009.jpg

Yerçekimine karşı koyan muhteşem dekoltelerin sırları

Karın ve kalça bölgesini sıkı egzersiz yaparak şekillendirebiliyoruz oysa göğüs bölgesinde estetik yaptırmadan zamanı geri çevirmek o kadar kolay değil. En iyisi ise yerçekimine yenilmeden önce önlem almak.GÖĞÜSLERDE MEYDANA GELEN Devamı

http://formsante.com.tr/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/505765aralik_2009.jpg

Önce koklayın sonra yiyin kilo almayın

Uzmanlara göre, besinleri koklayarak açlığı bir ölçüde tatmin etmek mümkünKilonuza istikrar kazandırmak ya da aşırı kilo alımının psikolojik sebeplerini düzene koymak istiyorsanız, bir de koku diyeti reçetemizi deneyin.İnsanın ruhsal durumunu Devamı

http://formsante.com.tr/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/757036ekim_2009.jpg

Estetikte son trendler

Estetik cerrahi dünyasından her geçen gün yeni ve güzel bir haber geliyor; artık operasyonlar daha kolay ve acısız, iyileşme süreleri kısa, sonuçlar ise son derece doğal. Biz de, en yeni Devamı

http://formsante.com.tr/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/160541eylul_2009.jpg

Mikroplar atağa geçmeden önleminizi alın!

Bağışıklık sisteminizi güçlendirecek 9 öneriEylül ayının gelişiyle birlikte nezle ve grip sezonu da resmi olarak açılmış oldu. Üstelik bu yıl başka bir bela daha kapımızda: Domuz gribi! Hastalıklara bir gol Devamı

http://formsante.com.tr/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/454333haziran_2009.jpg

Geç kalmadınız! Hızlı sonuç veren estetikler

En yakın arkadaşınız 10 yaş genç ve 10 kilo daha az görünmesine rağmen, estetik yaptırmadığına yemin ediyorsa ona inanabilirsiniz. Çünkü estetik kategorisine sokulması zor yeni operasyonların işlem süreleri kısa, etkileri Devamı

http://formsante.com.tr/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/243715mart_2009.jpg

10 doğal yöntemle sonsuz gençliği yakalayın

Sonsuz gençliği yakalamak için ne ilaçlara, ne de mucizelere ihtiyacınız var. Çünkü uzmanlara göre; doğal kürler de vücudumuzun uzun yıllar tepeden tırnağa genç kalmasını sağlayabiliyor.Hemen hepimizin imrenerek izledikleri bazı kadınlar Devamı

http://formsante.com.tr/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/522896mayis_2009.jpg

Tepeden tırnağa ne kadar hijyene ihtiyacımız var?

Sağlıklı bir yaşamın ilk koşulu hiç kuşkusuz vücudumuzu tepeden tırnağa temiz tutmak. Sahi, vücut hijyeninde dikkat etmemiz gereken kuralları biliyor muyuz, yoksa bir şeyleri yanlış yapıyor olabilir miyiz? İşte yanıtları...YÜZ Devamı

http://formsante.com.tr/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/681654nisan_2010.jpg

3 haftada 3 kilo verin!

Fazla kilolara veda etmek için diyet yapmak şart. Acıbadem Kozyatağı Hastanesi’nden Beslenme ve Diyet Uzmanı İpek Cirit’in hazırladığı bir haftalık örnek diyet programıyla 3 haftada 3 kilo verebilirsiniz. Bu diyeti Devamı

http://formsante.com.tr/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/968564temmuz_2009.jpg

Saçlarınız güneşle dost olsun

Bir yandan güneş ve denizin keyfini çıkarırken bir yandan da güzel ve bakımlı saçlara sahip olmak ister misiniz? Güzel yaz günlerinin izlerini, yıpranmış saçlarınızda görmek istemiyorsanız önerilerimize bir göz atın.Yaz Devamı

HABER BAŞLIKLARI

Son Yorumlar

dblogoDiğer Doğan Burda Siteleri: Atlas | Auto Show | Blue Jean | Burda | Capital | CHIP Online | Ekonomist | Elele | Elle | Elle Decor | eMecmua | Ev Bahçe | Evim | Formsanté | Güncel Hukuk | Hafta Sonu | Hello | Hey Girl | İstanbul Life | Level | Lezzet - Yemek Tarifleri | Maison Française | Pc Net | Seninle | Tempo | Yacht Türkiye