iStock 000020786864 FullLise çağlarında yüzünüzde oluşan akneler sebebiyle evden dışarı çıkmadığınız olur muydu? Belki evet, belki hayır. Ama yetişkin çağlarda böyle bir lükse sahip değilsiniz. O zaman gelin şu aknelere yakından bir bakalım ve bu noktalardan kurtulmanın yollarını inceleyelim. 

 

 
Yetişkin yaşta oluşan aknelerin pek çok sebebi olabiliyor. Menopozdaki gibi hormon seviyelerindeki değişiklikler veya doğum kontrol hapının kullanılıp bırakılması erişkin kadınların akne sebeplerinden ikisi olarak sayılabiliyor. Yağ bezi salgılarında artış, kıl folikülü içindeki hücre sayısının artışı da yine bu nedenlerin başında geliyor. Kalıtsal ve hormonal nedenlerin yanında; hijyen, gıda, nemli ortam gibi çevresel etkenlerden dolayı da akneler meydana gelebiliyor. Sebep hangisi olursa olsun akne oluşumunun temelinde yatan nedenin mutlaka dermatolog tarafından belirlenmesi gerekiyor. 

ERİŞKİN AKNELERİN SEBEBİ HORMONAL BİR HASTALIK OLABİLİYOR 
Akne problemi hormonal nedenlerle gelişebilen bir hastalık. Özellikle erişkin kadınlarda sıklıkla akne görülüyorsa mutlaka hormon tetkiklerinin yaptırılması gerekiyor. Örneğin polikistik over sendromu olan kadınlarda akne ve tüylenme görülüyor. 

TEDAVİDE İLK AŞAMA TEMİZLİK! 
Hafif aknelerde cildin aşırı yağını temizleyici ve bakteri üremesini engelleyici ürün kullanılması çoğu kez yeterli oluyor. Ancak hekzaklorofen içeren antibakteriyel sabunların kullanımı deterjan akne denilen özel bir sivilceye neden oluyor. İkinci aşamada ciltteki yağ salgısını azaltan krem, jel, losyonlar kullanılıyor. İyileşme olmazsa, yerel antibiyotikler, ağız yoluyla antibiyotikler, doğum kontrol hapları denenebilir. En dirençli ve şiddetli akne formunda ise A vitamini türevi kapsüller kullanılıyor. Ayrıca akne tedavisi gören kişilerin hekimlerinin kontrolünde vitamin almaları, yeterli sebze-meyve tüketmeleri ve daha fazla balık yemeleri gerekiyor. Akne tedavisinde hemen her yöntemde deride kuruma, kızarma, kaşıntı ve tedavinin ilk günlerinde sivilcelenmede artış bekleniyor. Bu durumun yan etki veya alerji olmadığı konusunda hastalar bilgilendirilmeli. Yine en etkili ve uzun tedavilerden sonra bile sivilceler tekrarlayabilir. 

AKNE OLUŞUMUNU ÖNLEMEK IÇIN GÜNLÜK BAKIM NASIL OLMALI? 

• Uzmanlar her gün düzenli olarak cildinizi temizlemenizin akne savaşında en büyük silahınız olduğunu belirtiyor. Günlük bakım rutinini şu şekilde oluşturabilirsiniz: 

• 1/ Yüzde 5 benzoil peroksit içeren bir temizleyiciyle günde iki kere yüzünüzü yıkayın. Eğer benzoil peroksite alerjiniz varsa yüzde 2 salisilik asit içeren bir temizleyici de kullanabilirsiniz. 

• 2/ Yüzünüzü yıkarken ılık veya soğuk su kullanmaya özen gösterin. 

• 3/ Yine yüzde 5 benzoil peroksit içeren bir jel veya krem sürün; alternatif olarak sülfür veya rezorsinol içerikliler tercih edilebilir. 

• 4/ Gündüz yağsız formüllü nemlendirici sürün ve kullandığınız makyaj malzemelerinin de yağsız olmasına dikkat edin. 

• 5/ Geceleri yatmadan önce içeriğinde sülfür olan leke giderici kremlerden sürün. 

STRES AKNEYİ ARTIRIYOR MU?
Erişkin dönemde ortaya çıkan akneler ve stres arasında uzmanlar yakın bağlantı olduğunu söylüyor. Özellikle iş kaynaklı stresin, akneyi tetiklediği belirtiliyor.

AKNE TEDAV
İNDE KULLANILAN DERMATOLOJİK YÖNTEMLER
Tedavi edilmeyen aknenin iz bırakma riski olduğunu söyleyen Dermatoloji Uzmanı Dr. Hülya Sağlam, özellikle kişinin yüzüyle oynaması, akneleri sıkması ve kaşıması ile iz kalma ihtimalinin yükseldiğini de ekliyor. Dr. Sağlam, “Özellikle kulak memesi ve dudakların birleştiği yere uzanan hizanın üzerinde kalan hiçbir sivilcenin sıkılmaması gerekiyor. Bu bölgede bulunan kan damarları doğrudan beyinle ilişkili olduğundan buradaki sivilcelerle aşırı oynamak beyinde hasara dahi neden olabiliyor” diyor.

Karbon peeling: Hem tedavide hem de akne sonrası oluşan kızarıklıkların giderilmesinde kullanılan ve her cilt tipine uygulanabilen bir yöntem. Meyve asitleri kullanılarak gerçekleştiriliyor ve cildin tazeliğini kaybetmiş sorunlu üst tabakasının soyularak dökülmesini sağlıyor. 

Bir ayda dört seans yapılabilen karbon peeling, ciltteki soruna göre 1-10 seans arasında uygulanabiliyor.

Fraksiyonel lazer tedavisi: Tedavi edici etkileri 6-12 ay devam eden bu yöntem ile cildin canlanması sağlanıyor. Akne skarlarının yok edilmesinde etkili olan bu yöntem 15-20 dakikalık üç-beş seans şeklinde uygulanıyor. İlk 24 saat içinde yüzde kızarıklık ve yanma hissinin oluşması normal kabul ediliyor ve nemlendirici kremler ile bu şikayetler azaltılıyor. Yaz aylarında tercih edilmemesi gereken uygulama sonrasında yüksek faktörlü güneş kremi kullanmak önem taşıyor.

Dermaroller: 200 kadar son derece ince ve minik iğne ile derinin üzerinde gözle görülemeyecek kadar ufak delikçikler açılıyor ve salınan trombositler yardımıyla derinin kendi kendini onarması tetikleniyor. Hastanın durumuna göre belirlenen serum, bu işlem sonrasında kullanılıyor ve normalden 200 kat daha fazla emilerek tedavi sağlanıyor. Kişinin ihtiyacına göre haftada ya da ayda bir seans uygulanabiliyor.

AKNE OLUŞUMUNA KATKIDA BULUNAN FAKTÖRLER NELER?

• İLAÇLAR: Lityum, Hidantoin, İzoniazid, Glukokortikoidler, Oral kontraseptifler, İyoditler, Bromidler, Androjenler, Danazol. 

• Stres

• Oklüzyon ve baskı (elini yüzüne dayamak)

• Aknejenik mineral yağları

• Kozmetikler 

• Güneş

Aknelere karşı etkili 6 doğal formül

Aknelerle evinizde tamamen doğal yöntemlerle başa çıkabileceğinizi biliyor muydunuz? Buz, bal veya yoğurt gibi doğal malzemeler ve iyi alışkanlıklarla yetişkin akneleri sizin sorununuz olmasın...

1. Bal ve limon

Anneanneleriniz doğru söylemiş, bal ve limon aknelere karşı en etkili iki silahınız. Bu ikili hem cildinizi nemlendiriyor hem de akneleri kurutabiliyor. Bir dilim limon alın, üzerine bal sürün sonra da yüzünüze uygulayın. İşte bu kadar...

2. Buhar

En zorlu aknenin hakkından gelebilen şey pek tabii ki buhardır. Bildiğiniz üzere hamama veya spa’ya gittiğiniz zaman cildinizden toksinleri atabiliyorsunuz. Şimdi bunu evinizde de uygulayın hatta kaynar suyun içerisine esansiyel yağ veya bitki çayları ekleyebilirsiniz. Buhar solumak size başta zor geliyorsa bile emin olun kısa sürede alışırsınız.

3. Buz

Sıcaktan soğuğa doğru ilerliyoruz. Evet, yanlış duymadınız; aknelerle savaşta bir silahınız da buz küpleri. Bir buz küpünü plastik poşete koyun ve birkaç dakika yüzünüzde tutun. Buz, açık gözeneklerin küçülmesini sağlıyor ve cildi bakteri istilasından koruyor. 

4. Domates

Özellikle yaz aylarında sofralardan eksik etmediğiniz domatesin aknelerden kurtulmanıza yardımcı olacağını biliyor muydunuz? C, K ve A vitaminlerinden zengin domatesi dilimler halinde kesin. Bu dilimleri yüzünüze koyun ve bekletin. Tabiat ana tarafından asidik yaratılan domatesler bu özelliği sayesinde sivilcelerin kurumasını sağlıyor. 

5. Çamur maskeleri

Doğal çamur maskeleri cildinizin arınmasına ve toksinlerin atılmasına yardımcı oluyor. Özellikle buhar uyguladıktan sonra doğal çamur maskenizi uygulayın ve gözeneklerinizin temizlenmesini sağlayın.

6. Yoğurt ve salatalık maskesi

Salatalığın içerisinde bulunan askorbik asit, cilt iritasyonları ve şişlikler üzerinde iyileştirici etki gösteriyor. Salatalıkların yüzde 95’i sudan oluşuyor, dolayısıyla cildinizi çok iyi şekilde nemlendirebiliyor. Yoğurtla birlikte hazırlanan salatalık maskesi antifungal ve antibakteriyel özellikler gösteriyor. Bu maske aknelere karşı en güçlü silahınız olacak.

Formsanté - 2015 Eylül sayısı
Deran Çetinsaraç

Paylaşmak ister misin?:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    StumbleUpon    Newsvine

Add this to your website
UYARI: Bu siteye yazılan her türlü yorum kamuya açık bilgi haline gelecek ve diğer okuyucular tarafından görülecektir. Her nekadar editörlerimiz yapılan yorumları kontrol etse de, gözden kaçmış yorumlar olabilir. Bu nedenle bilgileri paylaşırken ilaç ve firma isimleri vermemeli, hakaret içeren yorumlar yazmamalısınız. Yorumlardan dolayı ortaya çıkabilecek sorunlardan, yorumu yapan kullanıcı sorumludur. Yorum yapan herkes bu kuralları okumuş ve hukuki sorumlulukları kabul etmiş sayılır.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

  • Şubat 2018
  • Anket

formsante-kapak-buton-subat2018

anket

Formsante Editörleri Seçti

FORMSANTE ONLINE ABONELİK

formsante-online-abone

GALERİ 

http://formsante.com.tr/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/784387agustos_2009.jpg

Yerçekimine karşı koyan muhteşem dekoltelerin sırları

Karın ve kalça bölgesini sıkı egzersiz yaparak şekillendirebiliyoruz oysa göğüs bölgesinde estetik yaptırmadan zamanı geri çevirmek o kadar kolay değil. En iyisi ise yerçekimine yenilmeden önce önlem almak.GÖĞÜSLERDE MEYDANA GELEN Devamı

http://formsante.com.tr/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/505765aralik_2009.jpg

Önce koklayın sonra yiyin kilo almayın

Uzmanlara göre, besinleri koklayarak açlığı bir ölçüde tatmin etmek mümkünKilonuza istikrar kazandırmak ya da aşırı kilo alımının psikolojik sebeplerini düzene koymak istiyorsanız, bir de koku diyeti reçetemizi deneyin.İnsanın ruhsal durumunu Devamı

http://formsante.com.tr/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/757036ekim_2009.jpg

Estetikte son trendler

Estetik cerrahi dünyasından her geçen gün yeni ve güzel bir haber geliyor; artık operasyonlar daha kolay ve acısız, iyileşme süreleri kısa, sonuçlar ise son derece doğal. Biz de, en yeni Devamı

http://formsante.com.tr/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/160541eylul_2009.jpg

Mikroplar atağa geçmeden önleminizi alın!

Bağışıklık sisteminizi güçlendirecek 9 öneriEylül ayının gelişiyle birlikte nezle ve grip sezonu da resmi olarak açılmış oldu. Üstelik bu yıl başka bir bela daha kapımızda: Domuz gribi! Hastalıklara bir gol Devamı

http://formsante.com.tr/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/454333haziran_2009.jpg

Geç kalmadınız! Hızlı sonuç veren estetikler

En yakın arkadaşınız 10 yaş genç ve 10 kilo daha az görünmesine rağmen, estetik yaptırmadığına yemin ediyorsa ona inanabilirsiniz. Çünkü estetik kategorisine sokulması zor yeni operasyonların işlem süreleri kısa, etkileri Devamı

http://formsante.com.tr/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/243715mart_2009.jpg

10 doğal yöntemle sonsuz gençliği yakalayın

Sonsuz gençliği yakalamak için ne ilaçlara, ne de mucizelere ihtiyacınız var. Çünkü uzmanlara göre; doğal kürler de vücudumuzun uzun yıllar tepeden tırnağa genç kalmasını sağlayabiliyor.Hemen hepimizin imrenerek izledikleri bazı kadınlar Devamı

http://formsante.com.tr/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/522896mayis_2009.jpg

Tepeden tırnağa ne kadar hijyene ihtiyacımız var?

Sağlıklı bir yaşamın ilk koşulu hiç kuşkusuz vücudumuzu tepeden tırnağa temiz tutmak. Sahi, vücut hijyeninde dikkat etmemiz gereken kuralları biliyor muyuz, yoksa bir şeyleri yanlış yapıyor olabilir miyiz? İşte yanıtları...YÜZ Devamı

http://formsante.com.tr/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/681654nisan_2010.jpg

3 haftada 3 kilo verin!

Fazla kilolara veda etmek için diyet yapmak şart. Acıbadem Kozyatağı Hastanesi’nden Beslenme ve Diyet Uzmanı İpek Cirit’in hazırladığı bir haftalık örnek diyet programıyla 3 haftada 3 kilo verebilirsiniz. Bu diyeti Devamı

http://formsante.com.tr/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/968564temmuz_2009.jpg

Saçlarınız güneşle dost olsun

Bir yandan güneş ve denizin keyfini çıkarırken bir yandan da güzel ve bakımlı saçlara sahip olmak ister misiniz? Güzel yaz günlerinin izlerini, yıpranmış saçlarınızda görmek istemiyorsanız önerilerimize bir göz atın.Yaz Devamı

HABER BAŞLIKLARI

Son Yorumlar

dblogoDiğer Doğan Burda Siteleri: Atlas | Auto Show | Blue Jean | Burda | Capital | CHIP Online | Ekonomist | Elele | Elle | Elle Decor | eMecmua | Ev Bahçe | Evim | Formsanté | Güncel Hukuk | Hafta Sonu | Hello | Hey Girl | İstanbul Life | Level | Lezzet - Yemek Tarifleri | Maison Française | Pc Net | Seninle | Tempo | Yacht Türkiye