iStock 000078502083 LargeCilt üzerinde olumlu etkileri kanıtlanmış A ve C vitaminleri, siyah noktaları azaltan salisilik asit veya yaşlanma etkileriyle savaşan antioksidanlar... Tüm bu etkiler aslında size bir mutfak kadar yakın. Cildinizi pırıl pırıl parlatacak, daha sağlıklı görünmesini sağlayacak 4 süper güç ve onların yararlı etkileri.

Doğanın bize armağanı nane, zencefil, limon ve yeşil çaya beslenme planında bol bol yer verdiğinize eminiz. Şimdi bir de cilt üzerindeki olumlu faydalarını okuyunca banyonuzda da kullanmaya başlayacaksınız. Özel Elit Polikliniği Dermatoloji Uzmanı Dr. Şerafettin Saraçoğlu, bu dört besinin nasıl parlak bir cilde sahip olmanıza yardımcı olacağını anlattı. 


Nane

Nane, güçlü kokusu ve yeşil yapraklı haliyle mutfağımızın vazgeçilmez bir garnitürü olması yanında, gerek yaprakları gerekse tohumu cilt bakım ürünlerinde de kullanılıyor. Cilt bakım ürün içeriklerinde “mint, mentha” gibi isimlerle yer alıyor. 

Nanenin deri üzerindeki yararlı etkileri:

• İyi bir antienflamatuar. Mentollü su deriye sürüldüğünde yatıştırıcı etki gösteriyor. Bu sayede böcek ısırıkları gibi kaşıntılı sorunları yatıştırmada olumlu etkileri oluyor. Mentollü nemlendiriciler deriyi nemlendirirken, ferahlatıcı etki yanında kaşıntı hissini de yatıştırıyor.

• Yulafla nane suyunu karıştırıp cilde uygularsanız ölü deri hücrelerini uzaklaştırır, deriyi nemlendirmiş olursunuz. 

• Kaynatılmış nane içeren su içinde yorgun ayaklarınızı bir süre bekletirseniz rahatladığını, varsa derideki kokuların uzaklaştığını ve küçük çatlakların onarılmış olduğu yumuşak bir ayak derisi hissedeceksiniz. 

• Nanenin içinde salisilik asit ve A vitamini bulunuyor. Bu asit deride peeling yapıyor ve aşırı yağ üretimini azaltmaya yardımcı oluyor. Nane yaprakları ve gül suyu ile hazırlayacağınız bir maskeyi yüze uygulayıp 20 dakika bekleterek, temizleyin. Siyah noktaları azaltmada çok etkili oluyor. 

• Mentollü şampuanlar saçlı deriye uygulandığında yarattığı ferahlık sayesinde yorgunluğunuzu alıyor ve zinde olmanızı sağlıyor. 

Yeşil çay

Yüz yıllardır Çin’de popüler bir içecek olan yeşil çay, aynı zamanda tıbbi amaçla da kullanılan bir ürün oldu. Günümüzde ise hemen bütün dünyada yeşil çay sağlık yönünden çok sayıda yararları nedeniyle kullanılıyor.

• Yeşil çay içindeki kateşinler, antibakteriyel özelliği olan ajanlar ve krem formunda uygulandığında akneye neden olan bakterileri yok etmede önemli yardımları oluyor. Antienflamatuar özellikleriyle sivilcelerin giderilmesini sağlıyor.

• Güneş hasarını azaltıyor. Gün ışığında bulunan, deride olumsuz etkilere neden olan mor ötesi ışınların derideki etkilerini minimuma indiriyor. İçeriğinde bulunan tannik asit, polifenoller ve teobromin güneş yanığının gerilemesine etkili ürünler. 

• Buzdolabında bekletilen iki-üç bardak hazırlanmış yeşil çay ile bir gazlı bezi ıslatıp yanık olan bölgeye günde iki-üç kez uygulamanız halinde ağrı ve kıratını alıyor. 

Yeşil çayın deri üzerindeki yararlı etkileri:

• Yeşil çay yüksek oranda antioksidan barındırıyor. Bunun yanında yoğun olarak enzimler, amino asitler, polifenoller ve vitaminler içeriyor. Tüm bu içerikleri ile genel sağlık için olumlu etkileri olduğu gibi, deri ve saç bakımında da yararlı bir ürün. Haftalık olarak yeşil çaylı bir maske uygulanması deri için olumlu oluyor.

• Cildin görünümünü iyileştiriyor. Ciltteki toksinlerin uzaklaştırılmasına yardımcı oluyor. Derideki enflamasyonu azaltıyor. Ton farklılıklarını gideriyor. Cildin elastikiyetini artırıyor.

• Göz kapaklarındaki şişkinliği ve göz çevresi koyuluklarını azaltıyor.

• Yeşil çay içindeki antioksidanlar ve yatıştırıcı taninler hem göz kapaklarındaki koyu halkaları hem de şişkinlikleri azaltmaya yardımcı oluyor. K vitamini ile birlikte uygulandığında göz kapaklarındaki koyu halkaları gideriyor.

• Yaşlanma belirtileri ile savaşıyor. Antioksidan özelliği derideki elastikiyet kaybı, güneş hasarı, yaşlılık lekeleri, kırışıklıklar gibi deri yaşlanma belirtilerini azaltabiliyor. Bu sayede deride oluşabilen yaşlılık belirtilerini geciktiriyor. 

• Yeşil çayda bulunan polifenoller zararlı serbest radikallerin yok edilmesinde çok kıymetli bir yardımcı. Serbest radikaller deri yaşlanma sürecini kısaltan zararlı maddeler.

Zencefil

Zencefilin iyileştirici etkileri çok uzun zamandır biliniyor. Mide şikayetlerinden gribal belirtilere kadar birçok sağlık sorununda kullanılıyor. Deri sorunlarında ise inanılmaz olumlu etkileri var. 

Zencefilin deri üzerindeki etkileri:

• Yara izlerini azaltıyor. Yüksek antioksidan içeriği ile özellikle açık renkli yara izlerinde düzeltici özelliği var. Taze zencefilden ince bir kesiti yara izi üzerinde bırakıp suyunu salması için bekleyin. Bir süre sonra zencefil dilimini alın ve suyunun kurumasına izin verin. Bu işlemi günde iki kez tekrarlayın. Bir-iki haftada derideki değişimi gözleyebilirsiniz. 

• Zencefilin içilmesi veya deri yüzeyine sürülmesi deride antiaging üzerine olumlu etki ediyor. Yapısında bulunan yaklaşık 40 farklı antioksidan, serbest radikalleri yok ederek deride yaşlanma belirtilerini azaltıyor ve deri elastikiyeti üzerinde olumlu etkileri oluyor. 

Limon suyu

Limon suyu birçok vitamin içeriyor. Bu nedenle gıda olarak tüketilmesi ne kadar sağlıklı ise ev yapımı cilt bakım ürünü olarak kullanımı da çok yararlı. Deriye direkt olarak kullanıldığında deri sorunlarını azaltmada önemli etkileri oluyor. 

Limon suyunun deri üzerindeki etkileri:

• Deri yüzeyinde peeling etkisi yapıyor.

• Limon suyunun asitli yapısı deri yüzeyinde peeling etkisi yapıyor. Bu sayede kapalı komedonların açılması sağlanıyor. Deride kurutucu etkisi sayesinde akne sorununu geriletiyor. Yara izleri ve güneş lekelerini azaltıyor.

• Yüksek oranda C vitamini içerdiği için renk açıcı özelliğe sahip. Bu nedenle kırışıklıkları önlemede ve lekelerin rengini açmada etkili bir yöntem. Haftada iki kez uygulanabiliyor. Fakat daha sık uygulandığı takdirde deriyi kurutabiliyor, tahrişlere neden olabiliyor.

• Deriye limon suyu içeren bir ürün mümkün olduğunca akşam saatlerinde uygulanmalı ve sabah güneş koruyucu ürünler kullanılarak tedavi alanı korunmalı. Çünkü limon suyu içindeki maddeler deriyi güneşe karşı duyarlı yapıyor. Bu durumda güneş yanığı daha kolay oluşabiliyor ve lekelenme riski de artıyor.

Formsante 2016 - Ocak sayısı

Deran Çetinsaraç

Paylaşmak ister misin?:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    StumbleUpon    Newsvine

Add this to your website
UYARI: Bu siteye yazılan her türlü yorum kamuya açık bilgi haline gelecek ve diğer okuyucular tarafından görülecektir. Her nekadar editörlerimiz yapılan yorumları kontrol etse de, gözden kaçmış yorumlar olabilir. Bu nedenle bilgileri paylaşırken ilaç ve firma isimleri vermemeli, hakaret içeren yorumlar yazmamalısınız. Yorumlardan dolayı ortaya çıkabilecek sorunlardan, yorumu yapan kullanıcı sorumludur. Yorum yapan herkes bu kuralları okumuş ve hukuki sorumlulukları kabul etmiş sayılır.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

  • Şubat 2018
  • Anket

formsante-kapak-buton-subat2018

anket

Formsante Editörleri Seçti

FORMSANTE ONLINE ABONELİK

formsante-online-abone

GALERİ 

http://formsante.com.tr/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/784387agustos_2009.jpg

Yerçekimine karşı koyan muhteşem dekoltelerin sırları

Karın ve kalça bölgesini sıkı egzersiz yaparak şekillendirebiliyoruz oysa göğüs bölgesinde estetik yaptırmadan zamanı geri çevirmek o kadar kolay değil. En iyisi ise yerçekimine yenilmeden önce önlem almak.GÖĞÜSLERDE MEYDANA GELEN Devamı

http://formsante.com.tr/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/505765aralik_2009.jpg

Önce koklayın sonra yiyin kilo almayın

Uzmanlara göre, besinleri koklayarak açlığı bir ölçüde tatmin etmek mümkünKilonuza istikrar kazandırmak ya da aşırı kilo alımının psikolojik sebeplerini düzene koymak istiyorsanız, bir de koku diyeti reçetemizi deneyin.İnsanın ruhsal durumunu Devamı

http://formsante.com.tr/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/757036ekim_2009.jpg

Estetikte son trendler

Estetik cerrahi dünyasından her geçen gün yeni ve güzel bir haber geliyor; artık operasyonlar daha kolay ve acısız, iyileşme süreleri kısa, sonuçlar ise son derece doğal. Biz de, en yeni Devamı

http://formsante.com.tr/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/160541eylul_2009.jpg

Mikroplar atağa geçmeden önleminizi alın!

Bağışıklık sisteminizi güçlendirecek 9 öneriEylül ayının gelişiyle birlikte nezle ve grip sezonu da resmi olarak açılmış oldu. Üstelik bu yıl başka bir bela daha kapımızda: Domuz gribi! Hastalıklara bir gol Devamı

http://formsante.com.tr/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/454333haziran_2009.jpg

Geç kalmadınız! Hızlı sonuç veren estetikler

En yakın arkadaşınız 10 yaş genç ve 10 kilo daha az görünmesine rağmen, estetik yaptırmadığına yemin ediyorsa ona inanabilirsiniz. Çünkü estetik kategorisine sokulması zor yeni operasyonların işlem süreleri kısa, etkileri Devamı

http://formsante.com.tr/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/243715mart_2009.jpg

10 doğal yöntemle sonsuz gençliği yakalayın

Sonsuz gençliği yakalamak için ne ilaçlara, ne de mucizelere ihtiyacınız var. Çünkü uzmanlara göre; doğal kürler de vücudumuzun uzun yıllar tepeden tırnağa genç kalmasını sağlayabiliyor.Hemen hepimizin imrenerek izledikleri bazı kadınlar Devamı

http://formsante.com.tr/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/522896mayis_2009.jpg

Tepeden tırnağa ne kadar hijyene ihtiyacımız var?

Sağlıklı bir yaşamın ilk koşulu hiç kuşkusuz vücudumuzu tepeden tırnağa temiz tutmak. Sahi, vücut hijyeninde dikkat etmemiz gereken kuralları biliyor muyuz, yoksa bir şeyleri yanlış yapıyor olabilir miyiz? İşte yanıtları...YÜZ Devamı

http://formsante.com.tr/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/681654nisan_2010.jpg

3 haftada 3 kilo verin!

Fazla kilolara veda etmek için diyet yapmak şart. Acıbadem Kozyatağı Hastanesi’nden Beslenme ve Diyet Uzmanı İpek Cirit’in hazırladığı bir haftalık örnek diyet programıyla 3 haftada 3 kilo verebilirsiniz. Bu diyeti Devamı

http://formsante.com.tr/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/968564temmuz_2009.jpg

Saçlarınız güneşle dost olsun

Bir yandan güneş ve denizin keyfini çıkarırken bir yandan da güzel ve bakımlı saçlara sahip olmak ister misiniz? Güzel yaz günlerinin izlerini, yıpranmış saçlarınızda görmek istemiyorsanız önerilerimize bir göz atın.Yaz Devamı

HABER BAŞLIKLARI

Son Yorumlar

dblogoDiğer Doğan Burda Siteleri: Atlas | Auto Show | Blue Jean | Burda | Capital | CHIP Online | Ekonomist | Elele | Elle | Elle Decor | eMecmua | Ev Bahçe | Evim | Formsanté | Güncel Hukuk | Hafta Sonu | Hello | Hey Girl | İstanbul Life | Level | Lezzet - Yemek Tarifleri | Maison Française | Pc Net | Seninle | Tempo | Yacht Türkiye