nisan-2011-estetik-resimYaz gelince ne yapmak gerekiyor? Tabi ki pantolonların ya da çorapların içinde gizlenen bacakları dışarı çıkartmak. Peki ya bacakların dışarı çıkmaya cesareti yoksa? Bu durumda imdada estetik operasyonlar koşuyor ve şekilsiz, şişman bacaklara ihtiyacı olan cesareti veriyor.

DONDURARAK İNCELTİYOR
Bacaklarının kalın olmasından şikayet edenlere hitap eden yöntemlerden biri Zeltiq CoolSculpting yöntemi. Bu uygulama ile birlikte, vücudun göbek, yan bölge, sezaryen doğum sonrasında oluşan alt karın, sırt, kol ve bacak gibi bölgelerinde oluşan yağ birikimlerinin yüzde 20 ile yüzde 40 oranında azaltılması amaçlanıyor. Medikal Estetik Uzmanı Dr. Mustafa Karataş, “Zeltiq CoolSculpting yöntemi uygulandıktan sonra kilo alan hastalarda bile o bölgedeki incelik devam ediyor. Tedavi, cerrahisiz olarak yağ hücrelerinin dondurularak o bölgeden atılmasını sağlıyor” diyor. Bu yöntemde özel jel pedle korunan cilt vakumlu bir kapsülün içine çekiliyor ve uygulama boyunca sistem iki kat cilt arasında kalan yağ hücrelerini dondurma işlemini yapıyor. Uygulama esnasında hasta, ilk 3-4 dakika sadece vakumun etkisiyle bir sızlama hissediyor, fizyolojik olarak cilt altı yağ dokusunu +4 ile -4 derece arasında değişen ısılarda soğutarak donma etkisi yaratıyor. Donma etkisi yağ hücrelerinde programlanmış hücre ölümünü başlatıyor, işlem sonrası jel pedlerle korunan ciltte hafif bir kızarma dışında iz de kalmıyor. Bu işlem 45-60 dakika arasında bir sürede uygulanıyor. Tek bir seans olarak uygulanıyor ve yağ dokusu hücrelerinin sıfır dereceye kadar dondurulması sağlanıyor. 14. gün, hastalar uygulanan bölgedeki küçülmeyi fark etmeye başlıyor.
nisan-2011-estetik-resim-1KALIN AYAK BİLEKLERİNE ÇÖZÜM
Ayak bileklerinin kalın olması da kadınların en çok şikayet ettiği sorunlardan biri. İstanbul Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Topalan, “Dikkatli bir değerlendirme ile çevresel ve yüzeysel liposuction’la ayak bilekleri kısmen inceltilebiliyor” diyor. Diz altı baldır bölgesinde ise en sık şikayet; baldırların ince olması, bacakların çarpıklığı oluyor. Burada da devreye baldır protezleri ve yağ enjeksiyonları girebiliyor. Baldırları çok ince ve bacakları biraz çarpık olan bir hastada baldırların iç yüzünün protezle doldurulması, baldırları kalın göstereceği gibi önden bakıldığında bacakların iç açıklığını azaltarak çarpıklığı rahatsız olunmayacak bir seviyede azaltabiliyor.
nisan-2011-estetik-resim-2ÇARPIK BACAKLARA YAĞ DOLGUSU
Bacak güzelliğini oluşturan dört önemli öğe bulunuyor; kemik, kas, yağ dokusu ve bunları örten deri. Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erdem Tezel, tüm operasyonlarda, işlem yapılan organın işlevinin ön planda tutulması gerektiğini ve müdahalenin buna göre yapılması gerektiğini söylüyor: “Bacağın duruş ve hareket işlevleri olan bir organ olduğu gerçeğiyle, sorun kemik veya kasta ise bunlara müdahale edilmemesi gerekiyor. Ancak uygun vakalarda, yağ dokusuna yapılacak liposuction ya da yağ dolgusunun, dokunun dağılımını değiştirerek bu sorunların kamufle edilmesi sağlanabiliyor. Derisi sarkmış bacaklarda kasıktan ve uyluk iç kısmından yapılan kesilerle bacak germe mümkün oluyor, ancak bunlar gizlenebilir olsa da iz bırakıyor. Bu ancak iz kalmasına değecek vakalarda başvurulabilecek bir yöntem. Bacağı çarpık gösteren bir faktör de diz içlerindeki fazla yağlar. Bu sorun lokal anesteziyle bile yapılabilen bir liposuction’la düzeltilebiliyor. Bazen dizin hemen altındaki iç kısımlarda çukur olan bölgeye yağ enjeksiyonu yapılarak da çarpıklık giderilebiliyor ya da azaltılıyor. Kadın ve erkeklerde parantez şeklinde çarpık bir bacağın iç kısmına yağ dolgusu yapılarak, daha düzgün görünüm elde edilebiliyor.”
BALDIR PROTEZİ AMELİYATLARI
Dize kadar olan bacak bölgesinin eğriliklerinde ve aşırı derecede ince olması durumunda lipoenjeksiyon yeterli olmayacağı için, bacak içine yerleştirilen silikon protezlerle bacağın kalınlaştırılması ve eğriliğinin giderilmesi mümkün olabiliyor. Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. A. Sina Mengi, “Ameliyat, genel veya bölgesel (lokal) anestezi ile yapılabilir. Diz arkası kıvrım bölgesinden yapılan yaklaşık 3-4 cm. uzunluğundaki kesiden silikon protezler bacak içindeki kasın üzerine yerleştirilir. Hastanede kalış süresi ise bir gündür” diyor. Bu ameliyat sonrasındaki ilk birkaç gün istirahat edilmesi gerekiyor. Bir ay süreyle diz altı varis çorabı giyilmesi, oluşan şişliğin kontrolü ve çabuk inmesi açısından da önemli. Ayrıca yaklaşık 1.5 ay sportif etkinliklerden uzak durulmalı.
BACAKLARA LAZER DOKUNUŞU
Superplast Estetik Cerrahi Kompleksi’nden Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Hüseyin Güner, bacak estetiğinde de kullanılan lazer teknolojisi Slim Lipo ile tüm operasyonların kısa sürede ağrısız, kansız, izsiz uygulanabildiğini belirtiyor. Slim Lipo, genel anestezi kullanılmadan uygulanıyor ve hastalar operasyon sonrası kısa bir süre dinlendikten sonra işlerine, evlerine dönebiliyor. Slim Lipo’nun diğer klasik yöntemlerden ayrılan en büyük özelliği, yağ dokusu alınan bölgelerdeki cildin gerginleştirilmesinde de lazerin kulllanılabilmesi.
KALIN BACAKLARA LİPOPLASTİ
Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Akın Yücel, bacak estetiğinin diz altı, popo estetiği, bacak liposuction’ı gibi operasyonlardan oluştuğuna dikkat çekerek, “Lipoplasti uygulaması bacak operasyonlarında tercih ediliyor. Lipoplasti işleminde çok daha ince kanüller kullanılıyor. Cilt altına, alınacak yağ miktarına eşit oranda sıvı veriliyor. Lipoplasti yönteminde amaç yağı uzaklaştırmak değil, gerekli yerlere yağ enjeksiyonları da yaparak deri altı yağını şekillendirmektir” diyor. İnatçı karın yağları, basen bölgesi, diz üstü, bacak içi, ayak bileği, bel kenarı, gıdı bölgesi, kol altı yağları ve hatta sütyen izi yaratan sırt yağları lipoplasti ile inceltilebiliyor. Prof. Dr. Yücel, “Lipoplasti, vücudun her bölgesine uygulanabilen son derece güvenli bir işlem. Alınacak yağın miktarına bağlı olarak lokal anestezi altında yapılabiliyor. İnce kanüllerle çalışıldığı için iz kalmıyor. Yine aynı nedenle kızarıklık ve morluklar fazla olmuyor, genellikle 15 gün içinde de izler kayboluyor. Hızlı iyileşme sağlanıyor ve normal yaşantıya dönmek çok daha kolay oluyor. İşlem bittikten sonra genellikle aynı gün eve dönülebiliyor” diyor. Prof. Dr. Yücel, kalça ve bacak germe ameliyatlarında amacın mümkün olduğunca en az izle daha düzgün, daha gergin, sarkmaları ve çıkıntıları olmayan bacaklarla; daha dik, kalkık ve gergin kalçalar elde etmek olduğunu da sözlerine ekliyor.
SUPERDRY İLE İNCE BACAKLAR
Superdry tekniği özellikle diz estetiği, alt bacak ve ayak bileği estetiği sorunlarında yardımcı olmayı amaçlıyor. Bu teknik, tamamen kansız bir şekilde, doku altına sıvı ya da madde vermeksizin yağ hücrelerinin olabildiğince sağlam bir şekilde alınmasını sağlıyor. Estethica Ataşehir Tıp Merkezi’nden Prof. Dr. Ahmet Karacalar, “Özellikle bacak bölgesi ve ayak bileğinde yağ tabakası tek katlı olduğundan çok özenli ve hassas bir yağ alma işlemi gerekiyor. Superdry tekniğinde metal iğneye benzeyen kanüller kullanılıyor ve bu kanüller yağ tabakasının tek katlı olduğu yerlerde hassas bir şekilde yağ alınmasını sağlıyor. İşlem sırasında dokuda şişme olmuyor. Bu durum tam olarak sonucu değerlendirme şansı veriyor. Karşı bacakla doğru ve kesin karşılaştırma fırsatı vererek, simetriyi sağlıyor. Bu teknikle alınan yağ hücrelerinin çoğu canlı ve hastanın bedenini şekillendirmede ya da yüz gençleştirmede kullanılabiliyor. Klasik yağ alma işlemlerinde ise hücrelerin çoğu parçalanıyor” diyor. İşlemin tam sonucunun görülmesi için de, bir ya da iki ay beklemek gerekiyor.
AMELİYATSIZ LIPOSUCTION; NEW GENERATION MLS
New Generation MLS (NG MLS) birden fazla işlemin hepsine verilen isim. Dr. Birgül Altuntürk, bu sistemde ilk olarak analiz sistemi ile hedef yağ dokusunun özellikleri ve boyutlarının ölçüldüğünü belirtiyor. Analiz sonucunda hedef yağ dokusunun; hangi formülle, kaç defa ve nasıl bir tedaviye ihtiyacı olduğu belirleniyor. İkinci işlemde, analiz sonucunda formüle göre hazırlanmış sıvı (hipoosmolar sıvı) karışımı, lokal anestezik bir madde ile karıştırılıp hedef yağ dokusu içine ağrısız ve acısız bir şekilde enjekte ediliyor. İçerisi hipoosmolar sıvı ile şişirilmiş yağ dokusunun üstüne dışarıdan ultrasound pedleri bağlanarak, yüksek doz ses dalgaları ile yağ hücrelerinin patlaması sağlanıyor. Son adımda, patlatıp sıvı hale gelen yağ dokusunun vücuttan atılımını sağlayan lenfatik drenaj sistemi ile lenf drenajı yapılıyor. En son olarak da manyetoterapi ve infraruj battaniyesi ile o bölgenin sıkılaşıp, düzleşmesi sağlanıyor. Dr. Altuntürk, “Uygulama, kişinin durumuna göre 2-6 seans arasında değişiyor. İşlem yapılan bölgede büyük olasılıkla tekrar yağlanma görülmüyor” diyor. Hasta ödemlerini attıktan sonra yüzde 20’lik bir incelme meydana geliyor ve yaklaşık 2-4 beden incelme hedefleniyor.
UYLUK GERME
Medipol Üniversitesi Tıp Fakültesi Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Mustafa Keskin, uyluk germe ameliyatlarının özellikle aşırı kilo verilmesi sonrası, uyluk iç yüzeyinin elastikiyetinin azaldığı durumlarda, bu bölgede fazla yağ ve cildin bulunduğu durumlarda uygulandığını belirtiyor. Uyluk iç yüzeyinin ve diz bölgesinin liposuction ile kombine edildiğinde, uyluk germe daha genç bir görüntü kazandırılmasına yardımcı oluyor. Bu bölge, cildi hem gerdiği hem de düzleştiği için yürürken uyluklar birbirlerine sürtünmüyor. Doğal bir görüntü elde etmek için iz, uyluk ile gövde arasındaki doğal katmanda saklanıyor. İnce iz bikini bölgesinde de saklanıyor.

Nilgün Yıldız

Formsante Dergisi Nisan 2011 Sayısı

Paylaşmak ister misin?:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    StumbleUpon    Newsvine

Add this to your website
UYARI: Bu siteye yazılan her türlü yorum kamuya açık bilgi haline gelecek ve diğer okuyucular tarafından görülecektir. Her nekadar editörlerimiz yapılan yorumları kontrol etse de, gözden kaçmış yorumlar olabilir. Bu nedenle bilgileri paylaşırken ilaç ve firma isimleri vermemeli, hakaret içeren yorumlar yazmamalısınız. Yorumlardan dolayı ortaya çıkabilecek sorunlardan, yorumu yapan kullanıcı sorumludur. Yorum yapan herkes bu kuralları okumuş ve hukuki sorumlulukları kabul etmiş sayılır.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

  • Şubat 2018
  • Anket

formsante-kapak-buton-subat2018

anket

FORMSANTE ONLINE ABONELİK

formsante-online-abone

GALERİ 

http://formsante.com.tr/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/784387agustos_2009.jpg

Yerçekimine karşı koyan muhteşem dekoltelerin sırları

Karın ve kalça bölgesini sıkı egzersiz yaparak şekillendirebiliyoruz oysa göğüs bölgesinde estetik yaptırmadan zamanı geri çevirmek o kadar kolay değil. En iyisi ise yerçekimine yenilmeden önce önlem almak.GÖĞÜSLERDE MEYDANA GELEN Devamı

http://formsante.com.tr/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/505765aralik_2009.jpg

Önce koklayın sonra yiyin kilo almayın

Uzmanlara göre, besinleri koklayarak açlığı bir ölçüde tatmin etmek mümkünKilonuza istikrar kazandırmak ya da aşırı kilo alımının psikolojik sebeplerini düzene koymak istiyorsanız, bir de koku diyeti reçetemizi deneyin.İnsanın ruhsal durumunu Devamı

http://formsante.com.tr/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/757036ekim_2009.jpg

Estetikte son trendler

Estetik cerrahi dünyasından her geçen gün yeni ve güzel bir haber geliyor; artık operasyonlar daha kolay ve acısız, iyileşme süreleri kısa, sonuçlar ise son derece doğal. Biz de, en yeni Devamı

http://formsante.com.tr/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/160541eylul_2009.jpg

Mikroplar atağa geçmeden önleminizi alın!

Bağışıklık sisteminizi güçlendirecek 9 öneriEylül ayının gelişiyle birlikte nezle ve grip sezonu da resmi olarak açılmış oldu. Üstelik bu yıl başka bir bela daha kapımızda: Domuz gribi! Hastalıklara bir gol Devamı

http://formsante.com.tr/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/454333haziran_2009.jpg

Geç kalmadınız! Hızlı sonuç veren estetikler

En yakın arkadaşınız 10 yaş genç ve 10 kilo daha az görünmesine rağmen, estetik yaptırmadığına yemin ediyorsa ona inanabilirsiniz. Çünkü estetik kategorisine sokulması zor yeni operasyonların işlem süreleri kısa, etkileri Devamı

http://formsante.com.tr/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/243715mart_2009.jpg

10 doğal yöntemle sonsuz gençliği yakalayın

Sonsuz gençliği yakalamak için ne ilaçlara, ne de mucizelere ihtiyacınız var. Çünkü uzmanlara göre; doğal kürler de vücudumuzun uzun yıllar tepeden tırnağa genç kalmasını sağlayabiliyor.Hemen hepimizin imrenerek izledikleri bazı kadınlar Devamı

http://formsante.com.tr/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/522896mayis_2009.jpg

Tepeden tırnağa ne kadar hijyene ihtiyacımız var?

Sağlıklı bir yaşamın ilk koşulu hiç kuşkusuz vücudumuzu tepeden tırnağa temiz tutmak. Sahi, vücut hijyeninde dikkat etmemiz gereken kuralları biliyor muyuz, yoksa bir şeyleri yanlış yapıyor olabilir miyiz? İşte yanıtları...YÜZ Devamı

http://formsante.com.tr/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/681654nisan_2010.jpg

3 haftada 3 kilo verin!

Fazla kilolara veda etmek için diyet yapmak şart. Acıbadem Kozyatağı Hastanesi’nden Beslenme ve Diyet Uzmanı İpek Cirit’in hazırladığı bir haftalık örnek diyet programıyla 3 haftada 3 kilo verebilirsiniz. Bu diyeti Devamı

http://formsante.com.tr/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/968564temmuz_2009.jpg

Saçlarınız güneşle dost olsun

Bir yandan güneş ve denizin keyfini çıkarırken bir yandan da güzel ve bakımlı saçlara sahip olmak ister misiniz? Güzel yaz günlerinin izlerini, yıpranmış saçlarınızda görmek istemiyorsanız önerilerimize bir göz atın.Yaz Devamı

HABER BAŞLIKLARI

Son Yorumlar

dblogoDiğer Doğan Burda Siteleri: Atlas | Auto Show | Blue Jean | Burda | Capital | CHIP Online | Ekonomist | Elele | Elle | Elle Decor | eMecmua | Ev Bahçe | Evim | Formsanté | Güncel Hukuk | Hafta Sonu | Hello | Hey Girl | İstanbul Life | Level | Lezzet - Yemek Tarifleri | Maison Française | Pc Net | Seninle | Tempo | Yacht Türkiye