iStock 000056523238 FullGenetik faktörler veya sık kilo alıp vermenin sebep olduğu boyun bölgesinde yağ toplanması yani halk arasındaki adıyla gıdı, hem kişiyi daha kilolu hem de yaşlı gösteriyor. Yağ eritici uygulamalar, radyofrekans ve liposuction’ın yanı sıra son dönemde ultrasonik yüz germe ön plana çıkıyor. Bu yöntemle hem gıdı hem de yanak bölgesinde toparlanma da sağlanıyor.

E
rken yaşlardan itibaren kendini gösterebilen gıdı bölgesindeki sarkmalar, her zaman kadınların olduğundan kilolu görünmesine yol açıyor. Ultrason teknolojisinin yüz estetiğinde açtığı kapı sayesinde gıdı sarkmaları etkili bir şekilde tedavi ediliyor. KBB ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Coşkun Sanverdi, gıdıların nasıl oluştuğunu ve hangi yöntemlerle tedavi edebileceğini anlattı. Daha yoğun sarkmalarda uygulanan boyun germe estetiği hakkında da bilgi verdi.

BOYUN VE GIDI BÖLGESİNDE SARKMA NASIL GERÇEKLEŞİYOR?

Fizyolojik yaşlanma süreci, vücudumuzda pek çok bölgede olduğu gibi gıdı ve yanak bölgesinde de sarkmalara ve deformasyonlara neden oluyor. Genellikle 40’lı yaşlardan itibaren daha çok kadınları etkilese de bazen çok daha erken yaşlarda da başlayabiliyor. Bunda çene ve boyun yapısı, kilo alıp vermek, obezite gibi pek çok faktör etkili olabiliyor.

HANGİ TİP KADINLARDA GIDI OLUŞUMU GÖRÜLÜYOR? GIDI EN ERKEN HANGİ YAŞTA OLUŞUYOR? 

Gıdı bölgesindeki sarkmalar genellikle orta yaşlarda başlasa da bazen, 20’li yaşlardan itibaren de bu bölgedeki sarkmalar ile karşılaşılıyor. Sık kilo alıp vermeler gıdı sarkmalarını kolaylaştırdığı gibi, kısa boyunlu, çene yapısı küçük ve geride olan kişilerde bu sorun çok daha kolay ve erken yaşlarda oluşabiliyor.

GIDI BÖLGESİNDE OLAN SARKMA VE GEVŞEME YÜZ OVALININ BOZULMASINA NEDEN OLUYOR MU? BU DURUM GÖRÜNÜMDE NASIL BİR FARKLILIK OLUŞTURUYOR?

Gıdı bölgesindeki sarkmalara özellikle kadınlarda daha yoğun olmak üzere yanak bölgesi sarkmaları da eşlik edebiliyor. Bu durumda çene ovali kayboluyor, burun-dudak arasında (nazolabial) ve dudak köşeleri altında derin çizgilenmeler oluşuyor. Özellikle elmacık kemiği bölgesindeki sarkmalar da eklendiğinde yüze yaşlı ve yorgun bir ifade oturuyor.

GIDI ESTETİĞİ HANGI ŞEKİLLERDE YAPILIYOR? 

Kişinin yaşı, cildinin esnekliği, gıdı bölgesinin yağlı olup olmadığı, çene ve boyun yapısı seçilecek yöntemin belirlenmesinde önemli faktörler. Daha genç yaşlarda öncelikle ameliyatsız uygulamalar ile sorun giderilmeye çalışılıyor. Gıdı bölgesindeki yağı eritici mezoterapi uygulamaları, radyofrekans uygulamaları veya son birkaç yıldır uyguladığımız, başarılı sonuçlar aldığımız ultherapy (ultrasonik yüz germe) uygulamalarını sayabiliriz.

Gıdı bölgesinde sarkmaların az, cildin esnek fakat yağlanmanın yoğun olduğu durumlarda liposuction operasyonu düşünülebiliyor. Bazen liposuction operasyonu ile ultherapy (ameliyatsız yüz germe) uygulaması kombine edilerek çok daha başarılı sonuçlar alınabiliyor. Sarkmaların yoğun olduğu durumlarda öncelikle ameliyat düşünülüyor. Yüzdeki sarkmaların durumuna göre operasyonun boyutlarına karar veriliyor. Bazen kısmi bir germe işlemi ile sorun çözülebiliyor, bazen de yüz ve boyun germe operasyonu planlanabiliyor.

BU BÖLGENİN DOKUSUNUN DİĞERLERİNE GÖRE FARKI VAR MI?

Gıdı bölgesi, yağlanma ve cilt-cilt altı dokularda gevşeme ile sarkma sorunlarının kolaylıkla yaşanabildiği pek çok faktörden etkilenebilen sorunlu bir bölge. Bu nedenle sorunun çözümü için iyi bir plan yapılmalı.

LIPOSUCTION’A NASIL KARAR VERİLİYOR VE UYGULANIYOR? 

Gıdı bölgesinde yoğun yağlanma var ve cilt esnekliği iyi ise liposuction operasyonu düşünülebiliyor. Lokal anestezi veya sedasyon ile rahatlıkla yapılabiliyor. Operasyon sonrası bir haftada ödemler büyük oranda geriliyor, bu dönemde yapılacak baskılı pansumanlar faydalı oluyor. Birinci ayda ödemler yüzde 80 geriliyor, son hali altı ay sonra görülebiliyor.

KALICI BİR UYGULAMA MI?

Liposuction operasyonu kalıcı bir uygulama. Cilt esnekliğinin kaybolduğu, sarkmaların yoğun olduğu durumlar özellikle göz önünde bulundurulmalı ve operasyon için doğru karar verilmeli.

ULTRASONİK ESTETİK UYGULAMALAR GIDIDA GERÇEKTEN SONUÇ VEREBİLİYOR MU?

Ultrasonik yüz germe (ultherapy) uygulaması, yüz ve boyundaki sarkmaları toparlamada, ameliyatsız uygulamalar içerisinde son yıllarda çok önemli bir yer edindi. Özellikle yanak ve gıdı bölgesi uygulamaları çok olumlu sonuçlar veriyor. Ameliyatsız bir uygulama olması, muayenehane şartlarında yapılabilmesi, uygulama sonrası işe ve sosyal hayata hemen dönülebilmesi, uygulamaya dair cilt yüzeyinde herhangi bir emare olmaması avantajlı yanlarından birkaçı. Uygulama yapılır yapılmaz sonuçlarının bir kısmı o anda görülebiliyor, etkisi üç-dört ay içerisinde tamamlanıyor. FDA onaylı bir yöntem. Cildi çok esnek olmayan veya sarkmaları olan, liposuction sonrası sarkma şikayeti ile bize başvuran pek çok hastada ultherapy yöntemi ile tatminkar sonuçlar aldık.

GIDI ESTETİIĞİ YERİNE ÇENE BÜYÜTME İŞE YARIYOR MU? 

Çenesi küçük ve geride olan kişilerde gıdı sarkması çok daha kolay olabiliyor. Bu nedenle uygun kişilerde çeneyi öne doğru ilerletmek için çene ilerletme ameliyatları, çene protezleri veya dolgu enjeksiyonları ile çene şekillendirme uygulamaları düşünülebilecek seçenekler arasında yer alıyor.

GIDI ESTETİĞİNDEN SONRA KİŞİDE NASIL DEĞİŞİKLİKLER OLUYOR?

Gıdı estetiği sonrası yüz ovali belirginleşeceği için çok daha genç bir görünüm kazanılıyor.

GIDININ SARKMASINI YAVAŞLATMAK İÇİN UYGULANABİLECEK ESTETİK DIŞI YÖNTEMLER VAR MI? KREM, MASAJ VB. 

Gıdı sarkmasını yavaşlatmak için sık kilo alıp vermemeye dikkat etmek gerekiyor. Sarkmalar çok ilerlemeden ameliyatsız uygulamalardan yararlanılırsa oluşabilecek sorunu azaltabilmek veya önüne geçebilmek elimizde olur.

Deran Çetinsaraç 
Formsanté 2015 - Aralık sayısı

Paylaşmak ister misin?:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    StumbleUpon    Newsvine

Add this to your website
UYARI: Bu siteye yazılan her türlü yorum kamuya açık bilgi haline gelecek ve diğer okuyucular tarafından görülecektir. Her nekadar editörlerimiz yapılan yorumları kontrol etse de, gözden kaçmış yorumlar olabilir. Bu nedenle bilgileri paylaşırken ilaç ve firma isimleri vermemeli, hakaret içeren yorumlar yazmamalısınız. Yorumlardan dolayı ortaya çıkabilecek sorunlardan, yorumu yapan kullanıcı sorumludur. Yorum yapan herkes bu kuralları okumuş ve hukuki sorumlulukları kabul etmiş sayılır.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

  • Şubat 2018
  • Anket

formsante-kapak-buton-subat2018

anket

FORMSANTE ONLINE ABONELİK

formsante-online-abone

GALERİ 

http://formsante.com.tr/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/784387agustos_2009.jpg

Yerçekimine karşı koyan muhteşem dekoltelerin sırları

Karın ve kalça bölgesini sıkı egzersiz yaparak şekillendirebiliyoruz oysa göğüs bölgesinde estetik yaptırmadan zamanı geri çevirmek o kadar kolay değil. En iyisi ise yerçekimine yenilmeden önce önlem almak.GÖĞÜSLERDE MEYDANA GELEN Devamı

http://formsante.com.tr/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/505765aralik_2009.jpg

Önce koklayın sonra yiyin kilo almayın

Uzmanlara göre, besinleri koklayarak açlığı bir ölçüde tatmin etmek mümkünKilonuza istikrar kazandırmak ya da aşırı kilo alımının psikolojik sebeplerini düzene koymak istiyorsanız, bir de koku diyeti reçetemizi deneyin.İnsanın ruhsal durumunu Devamı

http://formsante.com.tr/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/757036ekim_2009.jpg

Estetikte son trendler

Estetik cerrahi dünyasından her geçen gün yeni ve güzel bir haber geliyor; artık operasyonlar daha kolay ve acısız, iyileşme süreleri kısa, sonuçlar ise son derece doğal. Biz de, en yeni Devamı

http://formsante.com.tr/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/160541eylul_2009.jpg

Mikroplar atağa geçmeden önleminizi alın!

Bağışıklık sisteminizi güçlendirecek 9 öneriEylül ayının gelişiyle birlikte nezle ve grip sezonu da resmi olarak açılmış oldu. Üstelik bu yıl başka bir bela daha kapımızda: Domuz gribi! Hastalıklara bir gol Devamı

http://formsante.com.tr/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/454333haziran_2009.jpg

Geç kalmadınız! Hızlı sonuç veren estetikler

En yakın arkadaşınız 10 yaş genç ve 10 kilo daha az görünmesine rağmen, estetik yaptırmadığına yemin ediyorsa ona inanabilirsiniz. Çünkü estetik kategorisine sokulması zor yeni operasyonların işlem süreleri kısa, etkileri Devamı

http://formsante.com.tr/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/243715mart_2009.jpg

10 doğal yöntemle sonsuz gençliği yakalayın

Sonsuz gençliği yakalamak için ne ilaçlara, ne de mucizelere ihtiyacınız var. Çünkü uzmanlara göre; doğal kürler de vücudumuzun uzun yıllar tepeden tırnağa genç kalmasını sağlayabiliyor.Hemen hepimizin imrenerek izledikleri bazı kadınlar Devamı

http://formsante.com.tr/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/522896mayis_2009.jpg

Tepeden tırnağa ne kadar hijyene ihtiyacımız var?

Sağlıklı bir yaşamın ilk koşulu hiç kuşkusuz vücudumuzu tepeden tırnağa temiz tutmak. Sahi, vücut hijyeninde dikkat etmemiz gereken kuralları biliyor muyuz, yoksa bir şeyleri yanlış yapıyor olabilir miyiz? İşte yanıtları...YÜZ Devamı

http://formsante.com.tr/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/681654nisan_2010.jpg

3 haftada 3 kilo verin!

Fazla kilolara veda etmek için diyet yapmak şart. Acıbadem Kozyatağı Hastanesi’nden Beslenme ve Diyet Uzmanı İpek Cirit’in hazırladığı bir haftalık örnek diyet programıyla 3 haftada 3 kilo verebilirsiniz. Bu diyeti Devamı

http://formsante.com.tr/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/968564temmuz_2009.jpg

Saçlarınız güneşle dost olsun

Bir yandan güneş ve denizin keyfini çıkarırken bir yandan da güzel ve bakımlı saçlara sahip olmak ister misiniz? Güzel yaz günlerinin izlerini, yıpranmış saçlarınızda görmek istemiyorsanız önerilerimize bir göz atın.Yaz Devamı

HABER BAŞLIKLARI

Son Yorumlar

dblogoDiğer Doğan Burda Siteleri: Atlas | Auto Show | Blue Jean | Burda | Capital | CHIP Online | Ekonomist | Elele | Elle | Elle Decor | eMecmua | Ev Bahçe | Evim | Formsanté | Güncel Hukuk | Hafta Sonu | Hello | Hey Girl | İstanbul Life | Level | Lezzet - Yemek Tarifleri | Maison Française | Pc Net | Seninle | Tempo | Yacht Türkiye