bahar-havasiBaharla birlikte evlerimiz de tıpkı bedenlerimiz gibi temizlenmek ve arınmak istiyor. Şimdi fazlalıklardan kurtulmak için kolları sıvamanın tam zamanı. Size tavsiyemiz bu işi mart ayında bitirmeniz. Çünkü nisandan itibaren canınız eve girmek istemeyecek, bu işlere de hiç vaktiniz olmayacak...

Keşke evimde daha çok ıvır zıvırım olsa” diyeni duyamadık ama “Şunlardan kurtulmak istiyorum!” diyerek isyan edene çok şahit olduk. Ne kadar sıkıntı verseler de atmak her zaman zor geliyor… Bahaneler de hazır: “Ya lazım olursa”, “Ama bunun hatırası var!”, “Zayıflayınca giyeceğim”, “O kitabı vaktim olunca okurum.” Bu bahanelerin esiri olmamanın en iyi yolu, kurtulmak istediklerinizi bağışlamak. Öncelikle, artık evinizde olmasını istemediğiniz eşyaları vereceğiniz adresi belirlemek işinizi kolaylaştıracak. Hatta bir bakacaksınız planladığınızdan daha fazlası gitmiş, eviniz de ruhunuz da ferahlamış…

İşe mutfaktan başlıyoruz
■ Çekmeceler

Mutfak çekmecelerinizde çatallar, bıçaklar, maşalar, kepçeler o kadar çoğalmış ki artık açıp kapatmakta bile zorlanıyorsunuz. Açmayı başardığınızda ise eliniz hep aynı birkaç eşyaya gidiyor. Çünkü yerine yenilerini aldıkça, eskilerden kurtulmayı unutmuşsunuz. Hemen bir eleme yapın ve kullanmadıklarınızı başkalarına verin. Bu kadar hızlı karar veremem diyorsanız; malzemelerin tümünü bir kutuya doldurun. Bir ay boyunca o kutudan alıp, kullandıklarınızı çekmeceye geri yerleştirin. Böylece kutuda kalanların bağışlanması gerektiğinden emin olacaksınız.

Kırk yılda bir kullandıklarınız
Aylarca elinizi bile sürmediğiniz mutfak ürünleriniz var mı? Kek ve muffin kalıpları ya da buz kovası… Dolabı boşaltın, düzenli kullandıklarınızı geri koyun. Dışarıda kalanlara yol göründü demektir. Arkadaşlarınızla irtibata geçip, değiş tokuş da yapabilirsiniz. Sizin hiç kullanmadığınız bir şey, onun ne zamandır almak istediği bir ürün olabilir.

Saklama kutuları
Size de saklama kutuları ürüyormuş gibi geliyor mu? Sanki en başta 10 tane vardı da, şimdi 20 tane oluverdiler. Üstelik kapaklarla kaplar birbirini tutmuyor. Birbiri ile uyumlu olanları ayırıp, diğerlerini geri dönüşüm kutularının plastik bölümüne gönderebilirsiniz.

Fincanlar
Markette beğenip sepete atıverdiğiniz, hediye gelen, kızınızın boyadığı derken onlarca kahve fincanı dolabınızı kapladı. Onlara kıymanın zamanı da geldi. En çok kullandıklarınızı ayırın. Kalanları yeni ev tutacak öğrencilere ya da ikinci el satışı ile para kazanan derneklere bağışlayabilirsiniz.

Kırpık kırpık tarifler
Televizyonda duyup aceleyle not aldığınız kek tarifi, bir arkadaşınız anlatırken karaladığınız tavuk tarifi, gazeteden kesilmiş parçalar, dergilerden koparılmış sayfalar... Ne büyük bir karmaşa! Tariflerinizi bir deftere geçirmeye ne dersiniz? Böylece her aradığınızda elinizin altında olacaklar.

Erzak dolabı
En son ne zaman kullandığınızı unuttuğunuz yarım paket nişasta, içinden bir iki kaşık alınmış galeta unu… İşe, bunların son kullanma tarihlerine bakmakla başlayın. Birçoğunun artık kullanılamaz olduğunu göreceksiniz. Tarihi dolmak üzere olanları hemen kullanabileceğiniz menüler yaratın.

Vazolar
Özel günlerde çiçekler artık vazolarda geliyor. Nazik arkadaşlarınız ve özel günleri unutmayan eşiniz varsa, sizde de bu vazolardan birikmiş olabilir. En iyi çözüm bunları yakındaki bir çiçekçiye vermek.

Baharatlar
Küflenmeseler bile baharatların da bir ömrü var, bir gün kokularını ve tatlarını kaybediyorlar. Kullanım tarihlerine bakıp eskileri çöpe, hâlâ güzel kokanları yeniden raflara dizin.

Siz arşiv sorumlusu değilsiniz
Dergiler
Bir türlü okumaya vakit ayıramadığınız ya da içindeki bir yazı için atmaya kıyamadığınız dergiler küçük bir dağ oluşturmaya başladıysa harekete geçme zamanı geldi demektir. Birçok dergi kalıcıdır çünkü içerikleri her daim gerekli bilgilerden oluşur, güncelliğini yitirmez. Kurtulmak istediklerinizi doktor muayenehanelerine bağışlamak iyi bir fikir olabilir. Dergi sayfalarını, sanat çalışmaları için kullanan atölyeler de var ve sizi geri çevirmeyeceklerinden emin olabilirsiniz.

Mektuplar ve faturalar
Günümüzde eşinizden, dostunuzdan bir mektup alma ihtimaliniz ne kadar düşükse, posta kutunuzda her gün bir fatura bulma ihtimaliniz de o kadar yüksek. Faturaların ne kadar süreyle saklanması gerektiğini öğrenin ve süresi dolanları atın. Saklanacak olanlar için bir dosya açın ve dosyaya takın. Kredi kartı ve telefon faturalarını e-posta olarak talep edin; böylece daha fazla ağaç kesilmesine de engel olursunuz.

Kitaplar
Defalarca okunmaktan eskimiş favori kitaplarınızı saklamak en doğal hakkınız. Ya okumayı hiç düşünmedikleriniz, başlayıp da bitiremedikleriniz? Kitap okumak isteyip de satın alma gücü olmayanlar varken neden onları kendinize saklıyorsunuz? Kitap bağışı kabul eden dernekleri hemen araştırmaya başlayın.

bahar-havasi2Giymiyorsanız vereceksiniz
■ Giysiler

Sıra geldi en zoruna: Gardırop! Öncelikle şu acı gerçeği kabul edin; 10 yıl önceki kotlarınıza bir daha girme ihtimaliniz çok düşük. Bu sizin artık zayıf ve sağlıklı olmayacağınız anlamına gelmiyor. Ancak yaşınız ilerledikçe beden ölçülerinizin değiştiği bir gerçek. Artık küçük gelen ya da indirimde alıp sonradan beğenmediğiniz giysileri bağışlayın. İşte o zaman hafiflemiş hissedeceksiniz.

Çocukların gardırobu
Bir yandan kızınızın minik eteğini vermeye kıyamazken, diğer yandan giysiler çekmecelerden taşıyor. İleride bakıp “Ay, ne minikmiş” diyeceğiniz birkaç parça dışında diğer tüm giysileri (eğer arkadan gelen hemcins bir kardeşi yoksa tabii) arkadaşlarınızın çocuklarına ya da ihtiyacı olanlara verin.

Çarşaflar ve havlular
Dolabınızdaki bazı nevresim takımlarının artık evdeki yataklara uymadığını fark etmediniz mi? Çünkü yatakları yenilediniz, onları unuttunuz. Rengi solan havlular da eklenince dolaplar tıka basa doldu. Bazılarını verirken çok eskiyenleri de temizlik için kullanabileceğinizi unutmayın.

Çocuklarınıza oyuncak bağışlamayı öğretin
■ Miniklerin şaheserleri

Onların yaptıkları her boyama birer sanat eseri... Tabii ki siz de atmaya kıyamıyorsunuz. Özellikle dosyalamak istediğiniz bir parça dışında, işte size pratik bir öneri: Atmadan önce fotoğrafını çekin ve dijital arşivinize ekleyin.

Oyuncaklar
Çocuklarınıza oyuncaklarını bağışlamayı küçük yaşta öğretin. Eskileri bağışlamadan yenilerine sahip olmayacaklarını söylemek size bu konuda yardımcı olacak. İstediği oyuncağa sahip olamayan çocuklara yardım etmek onların da hoşuna gidecektir. Oyuncak bağışı kabul eden dernek ve kurumlara internetten ulaşabilirsiniz. Torunlarınız için birkaç parça saklamaktansa zarar gelmez.

Elektronik çöplük
Elektrik kabloları, USB bağlantıları, eski cep telefonları ve daha onlarca teçhizat bilgisayarınızın durduğu masanın orasından burasından sarkıyor. Eski bilgisayarınızı açmayalı aylar oldu. Eskileri bağışlayarak birilerini çok mutlu edebilirsiniz. Kabloları ait oldukları yere bağlayın. Eski video kasetlerinizi artık dijitale dönüştürme zamanının geldiğinin zaten farkındasınız! Bu hizmeti veren stüdyoya gitmeyi, yapılacaklar listenize ekleyin.

İlaçlar
Kullanma tarihi geçmiş ilaçlardan da derhal kurtuluyoruz. Artık ihtiyacınız olmayanları ihtiyaç sahiplerine ulaştırmaları için sağlık ocaklarına götürebilirsiniz.

Yaprak Çetinkaya

 

Paylaşmak ister misin?:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    StumbleUpon    Newsvine

Add this to your website
UYARI: Bu siteye yazılan her türlü yorum kamuya açık bilgi haline gelecek ve diğer okuyucular tarafından görülecektir. Her nekadar editörlerimiz yapılan yorumları kontrol etse de, gözden kaçmış yorumlar olabilir. Bu nedenle bilgileri paylaşırken ilaç ve firma isimleri vermemeli, hakaret içeren yorumlar yazmamalısınız. Yorumlardan dolayı ortaya çıkabilecek sorunlardan, yorumu yapan kullanıcı sorumludur. Yorum yapan herkes bu kuralları okumuş ve hukuki sorumlulukları kabul etmiş sayılır.

Yorumlar  

 
-1 #1 gülcan taşbaş 15-09-2012 00:57
özel rehabitilasyon firmasında öğretmenim köyden gelen ve oyuncağa hasret olan öğrencilerimiz için grup odası oluşturmak istiyorum onların mutluluğunu bizimle paylaşacak firmalardan engelli çocuklarımıza yönelik oyuncak ve eğitici materyel rica ediyorum ilginiz için şimdiden teşekkürler
Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

  • Şubat 2018
  • Anket

formsante-kapak-buton-subat2018

anket

Formsante Editörleri Seçti

FORMSANTE ONLINE ABONELİK

formsante-online-abone

GALERİ 

http://formsante.com.tr/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/784387agustos_2009.jpg

Yerçekimine karşı koyan muhteşem dekoltelerin sırları

Karın ve kalça bölgesini sıkı egzersiz yaparak şekillendirebiliyoruz oysa göğüs bölgesinde estetik yaptırmadan zamanı geri çevirmek o kadar kolay değil. En iyisi ise yerçekimine yenilmeden önce önlem almak.GÖĞÜSLERDE MEYDANA GELEN Devamı

http://formsante.com.tr/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/505765aralik_2009.jpg

Önce koklayın sonra yiyin kilo almayın

Uzmanlara göre, besinleri koklayarak açlığı bir ölçüde tatmin etmek mümkünKilonuza istikrar kazandırmak ya da aşırı kilo alımının psikolojik sebeplerini düzene koymak istiyorsanız, bir de koku diyeti reçetemizi deneyin.İnsanın ruhsal durumunu Devamı

http://formsante.com.tr/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/757036ekim_2009.jpg

Estetikte son trendler

Estetik cerrahi dünyasından her geçen gün yeni ve güzel bir haber geliyor; artık operasyonlar daha kolay ve acısız, iyileşme süreleri kısa, sonuçlar ise son derece doğal. Biz de, en yeni Devamı

http://formsante.com.tr/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/160541eylul_2009.jpg

Mikroplar atağa geçmeden önleminizi alın!

Bağışıklık sisteminizi güçlendirecek 9 öneriEylül ayının gelişiyle birlikte nezle ve grip sezonu da resmi olarak açılmış oldu. Üstelik bu yıl başka bir bela daha kapımızda: Domuz gribi! Hastalıklara bir gol Devamı

http://formsante.com.tr/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/454333haziran_2009.jpg

Geç kalmadınız! Hızlı sonuç veren estetikler

En yakın arkadaşınız 10 yaş genç ve 10 kilo daha az görünmesine rağmen, estetik yaptırmadığına yemin ediyorsa ona inanabilirsiniz. Çünkü estetik kategorisine sokulması zor yeni operasyonların işlem süreleri kısa, etkileri Devamı

http://formsante.com.tr/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/243715mart_2009.jpg

10 doğal yöntemle sonsuz gençliği yakalayın

Sonsuz gençliği yakalamak için ne ilaçlara, ne de mucizelere ihtiyacınız var. Çünkü uzmanlara göre; doğal kürler de vücudumuzun uzun yıllar tepeden tırnağa genç kalmasını sağlayabiliyor.Hemen hepimizin imrenerek izledikleri bazı kadınlar Devamı

http://formsante.com.tr/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/522896mayis_2009.jpg

Tepeden tırnağa ne kadar hijyene ihtiyacımız var?

Sağlıklı bir yaşamın ilk koşulu hiç kuşkusuz vücudumuzu tepeden tırnağa temiz tutmak. Sahi, vücut hijyeninde dikkat etmemiz gereken kuralları biliyor muyuz, yoksa bir şeyleri yanlış yapıyor olabilir miyiz? İşte yanıtları...YÜZ Devamı

http://formsante.com.tr/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/681654nisan_2010.jpg

3 haftada 3 kilo verin!

Fazla kilolara veda etmek için diyet yapmak şart. Acıbadem Kozyatağı Hastanesi’nden Beslenme ve Diyet Uzmanı İpek Cirit’in hazırladığı bir haftalık örnek diyet programıyla 3 haftada 3 kilo verebilirsiniz. Bu diyeti Devamı

http://formsante.com.tr/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/968564temmuz_2009.jpg

Saçlarınız güneşle dost olsun

Bir yandan güneş ve denizin keyfini çıkarırken bir yandan da güzel ve bakımlı saçlara sahip olmak ister misiniz? Güzel yaz günlerinin izlerini, yıpranmış saçlarınızda görmek istemiyorsanız önerilerimize bir göz atın.Yaz Devamı

HABER BAŞLIKLARI

Son Yorumlar

dblogoDiğer Doğan Burda Siteleri: Atlas | Auto Show | Blue Jean | Burda | Capital | CHIP Online | Ekonomist | Elele | Elle | Elle Decor | eMecmua | Ev Bahçe | Evim | Formsanté | Güncel Hukuk | Hafta Sonu | Hello | Hey Girl | İstanbul Life | Level | Lezzet - Yemek Tarifleri | Maison Française | Pc Net | Seninle | Tempo | Yacht Türkiye