Bisiklete binmenin tam zamanı!

dergisi sizin için seçti

Şehir içi ulaşımda ve sağlığınızı korumada, bisiklet önemli bir araç. İster bir bisikletiniz olsun ister yeni alacak olun, ihtiyacınız olan her şeyi Hepsiburada’da bulabilirsiniz.

Bisiklet satın alırken nelere dikkat edilmeli?

Bir bisikleti yalnızca iki tekerlek olarak düşünmemek gerekiyor. Siz onun üzerindeyken güvenliğinizin ve konforunuzun en üst seviyede olması, ayrıca çalışır bir aksam ile ekipmanı bulunması da önem taşıyor.


Bisiklet türlerini tanıyor musunuz?

Geçmişte iki tekerleği olan, insan gücüyle çalışan her araç bisiklet olarak adlandırılsa da günümüzde farklı türleri olduğu daha iyi biliniyor. İşte en popüler 5 bisiklet türü:


Şehir-tur bisikleti: Ulaşım ya da yarış amaçlı kullanılmadığında bisiklet bir hobi ya da egzersiz aracına dönebiliyor. Şehir ya da tur bisikleti olarak tanımlanan bu tür de bahsettiğimiz amaca uygun. Diğer bisikletlere göre daha uzun süre kullanılabildiği için aracın geometrisinin, sele ve gidon gibi parçalarının buna uygun olması gerekiyor. Aksi halde kullananda keyiften çok ağrıya yol açabiliyor.


Dağ bisikleti: Tamamı amortisörlü olan dağ bisikletlerinin asıl kullanım alanı zorlu arazi koşulları. Ağırlığı ortalama 12-18 kg arasında değişen, kalın tekerlekleri olan dağ bisikletleriyle yüksek süratlere çıkmanın zor olduğunu unutmamak gerekiyor. Dolayısıyla kullanım amacına göre, bisikletin tekerleklerini değiştirmek önem taşıyor.


Yol bisikleti: Bu bisikletler; dişli oranları, geometrisi ve teker kalınlıkları sayesinde yüksek hıza çıkabiliyor. Ağırlığı 8-10 kg’ı bulabilen yol bisikletlerinde, STI olarak bilinen vites ve fren kolları kullanılıyor. Bu sayede hem vites hem de fren aynı kol üzerinde kontrol edilebiliyor.


Katlanır bisiklet: Taşıma ve saklama söz konusu olduğunda kullanıcı dostu olarak bilinen katlanır bisikletler, bu özelliğiyle intermodal ulaşım şeklini de destekliyor. Şehir içinde sıkça ve kısa mesafede seyahat edenlerin tercih ettiği bu bisikletler, katlanabildiği için gerektiğinde rahatlıkla toplu taşıma araçlarında da kullanılabiliyor.


Cyclocross bisiklet: İlk bakışta yol bisikletlerini anımsatsa da bu tür, hem asfaltta hem de çok ağır olmayan arazi koşullarına uygun olarak tasarlanıyor. Gidonundan genel aksamına dek oldukça hafif olan bu bisikletin teker setleri ağır ve aşırı sık telli değil. Bu özelliğiyle, tekerleklerin yarış sırasında çamurlu arazide kirlenmesi de önleniyor.


Bu ekipman olmazsa olmaz!

Kask: Herhangi bir kaza halinde bisiklet üstündeki kişinin kafa travmasından korunması için kask kullanmak büyük önem taşıyor. Bu ekipmanın bisikletin alındığı ilk gün edinilmesi gerekiyor. Kask seçimindeki en önemli kriterler ise başa tam oturması ve oynamaması olarak belirtiliyor.


Aydınlatma seti: Özellikle karanlıkta, bilinmeyen rotalarda ve bisiklet yolu bulunmayan yerlerde aydınlatma kullanmak büyük önem taşıyor. Bu ekipmanın enerji kaynağı bazen pil, bazen de dinamo oluyor. Ancak pil kullanılması ve seyahate çıkılması halinde yedek pil almayı ihmal etmemek gerekiyor.


Kilit: Nasıl ki bisiklet kullanırken kendinizi güvence altına alıyorsanız, aynı şeyi aracınız için de yapmanız önem taşıyor. En çok kablo kilitler tercih ediliyor. Bunların şifreli ve anahtarlı türleri bulunuyor. Diğer kilit türleri ise U ve kadro kilit olarak sıralanıyor. Bisikletinizi bıraktığınızda dikkat etmeniz gereken en önemli konuların başında ise kilitlediğiniz yerin sabit ve insanların yoğun olarak kullandığı bir alan olması. Aksi halde siz güvende olduğunu düşünürken, bisikletinizden olabilirsiniz.

Bu bir ilandır.