hijyenSağlıklı bir yaşamın ilk koşulu hiç kuşkusuz vücudumuzu tepeden tırnağa temiz tutmak. Sahi, vücut hijyeninde dikkat etmemiz gereken kuralları biliyor muyuz, yoksa bir şeyleri yanlış yapıyor olabilir miyiz? İşte yanıtları...

YÜZ BÖLGESİ
Amerikan Hastanesi’nden Dermatoloji Uzmanı Dr. Halil Bayazıt eğer çok kirli ortamlarda bulunmuyorsak, yüzümüzü günde 2 kez, suyla yıkayarak yeterli hijyeni sağlayabileceğimizi belirtiyor.

BUNLARI YAPIN!
Yüz temizleme jelleri, yüz hijyeni açısından iyi bir çözüm. Ancak içerdikleri aktif sabun miktarı fazlaysa aşırı yıkama sonucunda cildiniz tahriş olabiliyor. Dolayısıyla jellerin yerine, ciltte nemlendirici etki bırakabilen ve lipid içermeyen temizleyici losyonları tercih etmenizde fayda var.

İçinde nemlendirici mineraller ve asit içeren sıvı temizleyici ürünler de iyi bir seçenek olabilir. Cildiniz çok kuru ve hassas ise temizleyici losyonlarından, yağlı cilde sahipseniz kurutucu özelliği sahip olan temizleme jellerinden faydalanın. Cildiniz normal-karma bir özellik taşıyorsa, nemlendirici içeren temizleyici ürün daha etkili olabiliyor.

BUNLARI YAPMAYIN!
El temizliğinde kullandığınız sabunlardan yüz temizliğinde de yararlanmayın. Çünkü kalıp sabunlar başkalarıyla paylaşıldığında çeşitli hastalıklar bulaşabiliyor. Ayrıca ciltte tahriş gibi sorunlar da yaratabiliyor. Nemlendirici özelliği sahip ya da pH değerleri nötr olan sabunlardan ise sadece kendiniz kullanmak koşuluyla yararlanabilirsiniz. Cildin yağını alıp, kurutucu etki gösteren ürünleri cildiniz çok yağlı değilse, tercih etmeyin.

Önem vermezseniz: Yüz hijyenine yeterince dikkat etmezseniz cilt enfeksiyonları oluşabiliyor. Aşırıya kaçarsanız: Yüzünüzü gereğinden fazla yıkarsanız, cildinizin yağ tabakası azalmaya başlıyor. Bunun sonucunda ciltte kuruluk, ardından da egzama gelişebiliyor.

koltukalti-hijyenKOLTUKALTI
Koltuk altını ihtiyaç duydukça yıkamanızda fayda var.

BUNLARI YAPIN!
Banyo yaparken kullandığınız vücut sabunları ya da klasik banyo sabunlarından yararlanabilirsiniz. Ancak duş jelleri kalıp sabunlara göre daha hijyenik oldukları ve daha uygun pH değeri içerdikleri için bu ürünleri tercih edin. Terlemeyi önlemek içinse alüminyum klorid tuzları içeren sıvı ya da krem tarzı deodorantlardan günde birkaç kez yararlanabilirsiniz.

BUNLARI YAPMAYIN!
Pudralar gözenekleri tıkayabilecekleri için sakıncalı ürünler arasında yer alıyor.

Önem vermezseniz: Kötü koku yayılması sonucu sosyal açıdan hoş olmayan durumlar oluşabiliyor. Aşırıya kaçarsanız: Koltuk altı bölgenizi gereğinden fazla yıkarsanız ciltte kuruma, tahriş ve egzama gibi çeşitli sağlık problemleri gelişebiliyor.

hijyen2TÜM VÜCUT
Tüm vücudumuzu hangi sıklıkta yıkamamız gerektiğine dair tıbben belirlenmiş bir sayı olmasa da, uzmanlar her gün yıkanmamızı öneriyorlar. Dermatoloji Uzmanı Dr. Halil Bayazıt, her zaman ayakta banyo yapmanız konusunda uyarıda bulunuyor. Çünkü ciltte yerleşen mantarlar ve diğer iltihabi hastalıklar, küvete oturduğunuzda üreme organlarına kolayca bulaşabiliyor.

BUNLARI YAPIN!
Sıvı sabunlar ve jeller hem daha kullanışlı hem de daha faydalı oldukları için tercih edilebilir. Uzmanlar vücut için üretilen ürünlerden pH 5.5 değerinde olanları kullanmanızı öneriyorlar.

BUNLARI YAPMAYIN!
Vücut cildi, yüze kıyasla daha kalın olduğu için cildinize uygun her üründen faydalanabilirsiniz.

Önem vermezseniz: Ciltte kızarıklık, çatlaklar ve kepeklenme gibi sorunlar gelişip, vücudunuz enfeksiyona karşı duyarlı hale gelebiliyor.

Aşırıya kaçarsanız: Ciltte aşırı kuruluk gelişebiliyor. Dolayısıyla her banyo sonrası, cildinizi nemlendirici kremlerle beslemeye özen gösterin.

ELLER
Hijyenin ilk ve en önemli kuralı, elleri sık sık yıkamanız. Çünkü hastalık yapan mikroorganizmalar kişiden kişiye en çok eller yoluyla bulaşıyor. Dolayısıyla özellikle sabahları kalkar kalkmaz ve uykudan önce, yemek hazırlamadan ve yemek yemeden önce, tuvalet ihtiyacınızı giderdikten sonra ellerinizi mutlaka yıkayın. Bunların yanı sıra; para alışverişinin ardından, hasta insanlara dokunmadan önce ve sonra, burnunuzu temizledikten sonra, hayvanlarla temas sonrasında da ellerinizi yıkamayı ihmal etmeyin. Yeterli hijyen için: Sabunla iyice köpürttükten sonra avuç içi, parmak araları ve bilekler olmak üzere, elerinizin her noktasını en az 20 saniye iyice ovalayın.

BUNLARI YAPIN!
Ellerinizi yıkarken bol sıcak su ve cildinizin doğal kimyasal yapısına uygun saf sabun kullanabilirsiniz.

hijyen3BUNLARI YAPMAYIN!
Ellerimizin üzerindeki cildin gözenekleri içinde pek çok zararsız, hatta bu dokuları koruduğu için yararlı sayılabilecek mikroplar da bulunuyor. El hijyeni için kullanılması önerilen antiseptik, yani mikrop öldürücü maddeler içeren sabunlar ya da sıvılar, bu yararlı mikropları kısmen de olsa öldürebiliyor. Bu nedenle antiseptik ürünleri gündelik olarak kullanmaktan kaçının. Üstelik bu temizlik maddeleri içerdikleri kimyasal maddeler nedeniyle cildinizde alerji de oluşturabiliyor.

Önem vermezseniz: El hijyenine dikkat etmezseniz; kıl kurdu, tenya ve solucan gibi parazitler, Hepatit B, idrar yolu enfeksiyonu ve daha pek çok ciddi hastalık kolayca bulaşabiliyor. Aşırıya kaçarsanız: Ellerinizi aşırı yıkarsanız, ciltte kuruma, tahriş ve egzama gibi sorunlar ortaya çıkabiliyor.

GENİTAL BÖLGE
International Hospital’den Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. İsmail Çepni, genital bölgenizi her tuvalet ihtiyacınızı giderdikten sonra yıkamanız gerektiğine dikkat çekiyor. Hemen belirtelim; makat tarafındaki mikropların vajinaya bulaşmaması için tuvalet sonrası temizliği mutlaka önden arkaya doğru yapmalısınız.

BUNLARI YAPIN!
Genital bölgedeki koruyucu özelliğe sahip olan mikropların yok edilmemesi gerekiyor. Bu yüzden sadece su ile hijyen yeterli geliyor. Genital bölgeye özel hazırlanmış olan ürünleri kullanmanız şart değil. Eğer yine de bu tarz ürünleri tercih edecekseniz, sadece dış bölümlerde uygulamaya dikkat edin.

BUNLARI YAPMAYIN!
Sık sık sabun kullanmanız ortamın asit değerini bozarak enfeksiyon için uygun bir ortam oluşturuyor. Asit değeri genital bölge özelliklerine uygun olmayan ürünler de enfeksiyona yol açabiliyor. Ağda ve jilet de, kıl köklerinin enfeksiyonunu kolaylaştırıyor ve genital bölgeyi tahriş edebiliyor.

Aşırıya kaçarsanız: Prof. Dr. İsmail Çepni, genital bölgede gereğinden fazla hijyen sağlamaktan kaçınmanızı söylüyor. Çünkü bu bölgede aşırı hijyen sağlamaya çalışmak, vajinanın laktobasil/asit ortamının zarar görmesine neden olabiliyor. Bunun sonucunda da idrar yolu enfeksiyonu ve genital enfeksiyonlar gibi ciddi sorunlar gelişebiliyor.

FUNDA ÇATAR
FOTOĞRAFLAR: www.shutterstock.com

Paylaşmak ister misin?:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    StumbleUpon    Newsvine

Add this to your website
UYARI: Bu siteye yazılan her türlü yorum kamuya açık bilgi haline gelecek ve diğer okuyucular tarafından görülecektir. Her nekadar editörlerimiz yapılan yorumları kontrol etse de, gözden kaçmış yorumlar olabilir. Bu nedenle bilgileri paylaşırken ilaç ve firma isimleri vermemeli, hakaret içeren yorumlar yazmamalısınız. Yorumlardan dolayı ortaya çıkabilecek sorunlardan, yorumu yapan kullanıcı sorumludur. Yorum yapan herkes bu kuralları okumuş ve hukuki sorumlulukları kabul etmiş sayılır.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

  • Şubat 2018
  • Anket

formsante-kapak-buton-subat2018

anket

FORMSANTE ONLINE ABONELİK

formsante-online-abone

GALERİ 

http://formsante.com.tr/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/784387agustos_2009.jpg

Yerçekimine karşı koyan muhteşem dekoltelerin sırları

Karın ve kalça bölgesini sıkı egzersiz yaparak şekillendirebiliyoruz oysa göğüs bölgesinde estetik yaptırmadan zamanı geri çevirmek o kadar kolay değil. En iyisi ise yerçekimine yenilmeden önce önlem almak.GÖĞÜSLERDE MEYDANA GELEN Devamı

http://formsante.com.tr/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/505765aralik_2009.jpg

Önce koklayın sonra yiyin kilo almayın

Uzmanlara göre, besinleri koklayarak açlığı bir ölçüde tatmin etmek mümkünKilonuza istikrar kazandırmak ya da aşırı kilo alımının psikolojik sebeplerini düzene koymak istiyorsanız, bir de koku diyeti reçetemizi deneyin.İnsanın ruhsal durumunu Devamı

http://formsante.com.tr/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/757036ekim_2009.jpg

Estetikte son trendler

Estetik cerrahi dünyasından her geçen gün yeni ve güzel bir haber geliyor; artık operasyonlar daha kolay ve acısız, iyileşme süreleri kısa, sonuçlar ise son derece doğal. Biz de, en yeni Devamı

http://formsante.com.tr/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/160541eylul_2009.jpg

Mikroplar atağa geçmeden önleminizi alın!

Bağışıklık sisteminizi güçlendirecek 9 öneriEylül ayının gelişiyle birlikte nezle ve grip sezonu da resmi olarak açılmış oldu. Üstelik bu yıl başka bir bela daha kapımızda: Domuz gribi! Hastalıklara bir gol Devamı

http://formsante.com.tr/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/454333haziran_2009.jpg

Geç kalmadınız! Hızlı sonuç veren estetikler

En yakın arkadaşınız 10 yaş genç ve 10 kilo daha az görünmesine rağmen, estetik yaptırmadığına yemin ediyorsa ona inanabilirsiniz. Çünkü estetik kategorisine sokulması zor yeni operasyonların işlem süreleri kısa, etkileri Devamı

http://formsante.com.tr/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/243715mart_2009.jpg

10 doğal yöntemle sonsuz gençliği yakalayın

Sonsuz gençliği yakalamak için ne ilaçlara, ne de mucizelere ihtiyacınız var. Çünkü uzmanlara göre; doğal kürler de vücudumuzun uzun yıllar tepeden tırnağa genç kalmasını sağlayabiliyor.Hemen hepimizin imrenerek izledikleri bazı kadınlar Devamı

http://formsante.com.tr/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/522896mayis_2009.jpg

Tepeden tırnağa ne kadar hijyene ihtiyacımız var?

Sağlıklı bir yaşamın ilk koşulu hiç kuşkusuz vücudumuzu tepeden tırnağa temiz tutmak. Sahi, vücut hijyeninde dikkat etmemiz gereken kuralları biliyor muyuz, yoksa bir şeyleri yanlış yapıyor olabilir miyiz? İşte yanıtları...YÜZ Devamı

http://formsante.com.tr/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/681654nisan_2010.jpg

3 haftada 3 kilo verin!

Fazla kilolara veda etmek için diyet yapmak şart. Acıbadem Kozyatağı Hastanesi’nden Beslenme ve Diyet Uzmanı İpek Cirit’in hazırladığı bir haftalık örnek diyet programıyla 3 haftada 3 kilo verebilirsiniz. Bu diyeti Devamı

http://formsante.com.tr/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/968564temmuz_2009.jpg

Saçlarınız güneşle dost olsun

Bir yandan güneş ve denizin keyfini çıkarırken bir yandan da güzel ve bakımlı saçlara sahip olmak ister misiniz? Güzel yaz günlerinin izlerini, yıpranmış saçlarınızda görmek istemiyorsanız önerilerimize bir göz atın.Yaz Devamı

HABER BAŞLIKLARI

Son Yorumlar

dblogoDiğer Doğan Burda Siteleri: Atlas | Auto Show | Blue Jean | Burda | Capital | CHIP Online | Ekonomist | Elele | Elle | Elle Decor | eMecmua | Ev Bahçe | Evim | Formsanté | Güncel Hukuk | Hafta Sonu | Hello | Hey Girl | İstanbul Life | Level | Lezzet - Yemek Tarifleri | Maison Française | Pc Net | Seninle | Tempo | Yacht Türkiye