1273243106-0İkibuçuk yıl önce kapıldığım endişe hali, huzursuz durumun yanı sıra fiziksel ağrılarım, kendisini bildi bileli hiçbir ciddi rahatsızlığı olmayan benim gibi biri için çok rahatsız ediciydi. Semptomlardan söz ettiğim yakın bir arkadaşım bana o zamana kadar daha önce hiç duymamış olduğum bir hastalıktan, IBS'den (irritabl bağırsak sendromu) söz ettiğinde soluğu doktorda aldım...

Aslına bakarsanız 35 yaşındayım ve çok sağlıklıyım. Ama yaklaşık ikibuçuk yıl önce bu yorumu yapabilecek kadar cesur değildim maalesef. Korkuyordum, huzursuzdum, endişeliydim ve her şeyden önemlisi bu hislerimi doğrulayacak fiziksel ağrılarım vardı. En çok da ağrıların bir günden diğerine başlamış olmasına kızgındım ve bir anlam veremiyordum.

Düşünsenize kendinizi gayet iyi ve sağlıklı hissediyorsunuz. Kendinizi bildiniz bileli de hiçbir ciddi rahatsızlığınız olmamış, hiçbir ameliyat geçirmemişsiniz, ciddi boyutta hiç ateşlenmemişsiniz bile. Yani tam "maşallah"lıksınız! Evet, ben de işte öyleydim ve bilimum hastalıkların kendimde ancak yaşlılıkla ilintili olarak ortaya çıkacağını düşünüyordum. Ta ki, 2003 Mart'ında durum değişene kadar.

 

Sorun yok ama bu ağrılar neden?
Karnımın alt bölgesinde, hatta kısmen kasıklarıma doğru bir ağrı başlamıştı. Hiçbir anlam veremediğim bir ağrı. Kadın olmanın verdiği olguyla öncelikle jinekoloğa gittim. Ama kadın hastalıklarına yönelik hiçbir sorun yoktu. Güzel! Ama benim ağrılarım halen devam ediyordu, daha çok da karnımın alt kısmında ve sol tarafta yoğunlaşarak. Bunun yanısıra ne yersem yiyeyim alışmadığım bir şişlik hissi de vardı. Hatta yemek yemesem bile şişlik vardı. Gözle görülür derecede az yemeğe başlamış olmama rağmen kilomda hiçbir değişiklik yoktu. Bir süre daha gözlemlemeye ve beklemeye karar verdim.

Aslına bakarsanız tüm ümidim, geldiği gibi kendiliğinden geçip gidivermesiydi bu anlamsız rahatsızlığın. Ama öyle olmadı. Aksine çok düzenli şekilde tuvalete çıkan bir insan olarak bir de üstüne üstlük ciddi boyutta kabızlık çekmeye başladım. Yaklaşık bir buçuk iki ay süreyle kendimi gözlemledim, yediklerime dikkat etmeye çalıştım.

Kanser miyim?
Daha az yemeye başladım. Yiyip yiyip tuvalete çıkamamaktan ve kocaman bir karınla gezmekten ciddi boyutta rahatsız oluyordum. Bu arada psikolojim de bu durumdan etkilenmişti. Sürekli olarak her daim karnımdaki ağrıyı, şişliği ve kabızlığımın sebebinin ne olabileceğini düşünüyordum. Aklıma zararsız bir hastalıktan çok, ölümcül boyutta olanlar geliyordu. Endişelerimin yerini korku almaya başlamıştı. İçin için kanser olduğumu düşünmeye başlamıştım. Bulgularımı kendim dışında pek kimseye açabilecek cesaretim de yoktu henüz. Kafam sürekli kendimi dinlemekle meşguldü. Bir doktor arkadaşa karnımın alt kısımındaki ağrıdan söz ettiğimde gösterdiğim yerde bağırsakların bulunduğunu söyledi. O anda aklımdan teşhisi koyuvermiştim: Bağırsak kanseri! Ve bir bir gözümün önünden neler geçti siz tahmin edin artık. Moralim daha da bozulmuştu. Tam bu günlerde Maltalı bir arkadaşıma semptomlardan söz ettim. İyi ki de, etmiştim...

Yıllar önce safra kesesi ameliyatı geçirmiş olan bu arkadaşım bana o ana kadar daha önce hiç duymamış olduğum bir hastalıktan IBS’den söz etti. (Irritable Bowel Syndrom.) Türkçe literatüre de irritabl bağırsak sendromu olarak geçti! Kendisi de uzun zamandan beri bu rahatsızlıkla boğuşmaktaymış. Bana, bulgularımı tıbbi bir teşhise dönüştürmek için kesinlikle bir gastroentroloji uzmanına başvurmamı önerdi. Haklıydı. En azından ne tür bir uzmana gitmem gerektiğini öğrenmiştim ve moralim de biraz düzelmişti. Kanser dışında bir alternatif çıkmıştı bana. Arkadaşım uzunca bir zamandan beri bu hastalıktan mustarip olduğu için bana detaylı olarak bilgi verdi, hatta kendi araştırmamı kendim yapabilmem için internette bir site bile önerdi. Bu arada hastalık bulguları başladığından bu yana 2 ay geçmişti ve ben de en ufak bir düzelme yoktu. Gastroentroloji uzmanına gittiğimde internet sitesinden de okuduklarımın bana verdiği güvenle tüm bulgularımı bir bir sıraladım ve kendi naçizane teşhisimin de IBS olduğunu doktora söyledim.

“Teşhisi bana bırakın!” Doktor bu ukalalığımdan hiç hoşlanmamış olacak ki, bana döndü ve “bırakın da teşhisi gerekli tetkikleri tamamladıktan sonra ben koyayım. Şayet IBS iseniz, o zaman size muayene ücretini iade ederim!” dedi. “Yanlış anlamayın dedim, eğer tıbba ve sizin konumunuza, bilginize saygı duymasaydım ve güvenmeseydim, şu an burada olmazdım. Benim niyetim sadece sizin teşhisinizi kolaylaştıracak şekilde tüm gözlemlerimi doğru bir şekilde iletmekti” diye ekledim. Anlaşılan hasta olarak araştırma yapma hakkına pek sahip değildik! Doktor endoskopla göğsümü ve sırtımı dinleyerek işe başladı, tansiyonumu ve nabzımı ölçtü, karnımı elle ve sonra da ultrasonla muayene etti. Yaklaşık 20 dakikalık detaylı bir muayeneden sonra bazı kan tahlilleri ve detaylı bir üst ve alt batın ultrason çekimi, idrar ve dışkı tahlilleri istedi. Tüm bunların ardından tekrar görüşecektik. Bu arada da ciddi bir şeyden şüphelenmediğini belirtti sadece. Tahlilleri bekliyorum Doktordan çıktığımda içim tam rahatlamamıştı, istediği tahlillerin boyutuna bakılacak olursa hafif çaplı bir check-up söz konusuydu. Asıl tanı ondan sonra koyulabilecekti. Hem sadece teşhis de yeterli değildi beni korkularımdan kurtarmak için. Teşhisle beraber gelecek olan tedavi de önemliydi, bu şişlikten, ağrıdan ve kabızlıktan kurtulmak için. Ancak hem Maltalı arkadaşımın bana söylediği kadar hem de internet sitesinden okuduğum kadar eğer hastalığım IBS ise, belirgin bir tedavisi de yoktu. Yani ömür boyu çekecektim ve bununla yaşamayı öğrenmem gerekiyordu. Bu da 32 yaşında şimdiye kadar sağlık sorunu olmayan biri için pek kolay kabul edilir gibi değildi doğrusu. İçinizde bilmeyenler varsa IBS’in tam olarak ne olduğunu iyice merak etmişsinizdir.

Hemen anlatacağım, dilim döndüğünce tabii! Bu arada kısaca doktorla olan maceramızın da sonunu araya sıkıştırmak istiyorum izninizle. Tahliller ve ultrason filmleri koltuğumun altında yaklaşık 10 gün sonra tekrar doktorda aldım soluğu. Kendisi tahlilleri uzun uzun inceledikten sonra merak edilecek birşey olmadığını ve kendisinin de benimle IBS konusunda hemfikir olduğunu söyledi. Tabii benim gibi kafasını en kötüye odaklamış biri için o an bu onayı almak çok hoşuma gitti, ancak daha sonra birdenbire çektiğim ağrılar, şişlik ve kabızlık aklıma geldi ve hemen doktora bunlardan nasıl kurtulabileceğimi sordum. Maalesef belirgin bir tedavi yönteminin ve ilacın mevcut olmadığını öğrendim. Daha çok strese bağlı olarak oluşan bir hastalık olduğunu, beynin bağırsakların düzgün çalışmasına yönelik göndermesi gereken sinyallerin düzensizliğinden kaynaklandığını açıkladı. Benim durumumda bağırsakta bulunan iki kasın itme ve sıkıştırma görevlerini tam olarak yerine getirmediklerini ve bu yüzden de kabızlık çektiğimi söyledi. Ağrılar ve şişkinlik hissi de bu durumda yan faktörleri oluşturmaktaydılar. Tedavisi için bilinen bir diyet söz konusu değildi, doktorum bana eğer istersem kabızlığımı giderecek bitkisel bir ilaç yazabileceğini söyledi. Ancak bunun bir tedavi olmadığını da yineledi. İlacı bıraktığım anda bağırsaklarımdaki sorun yine ortaya çıkacaktı. İlacı almayı reddettim. Madem olayı beynimdeki sinyaller yönlendiriyordu, o zaman işi kafamdan çözmek durumundaydım. Doktorum da beni onadı. Kapıdan çıkmadan önce özür mahiyetinde bana şunları söyledi: “Sizi tebrik ederim. 25 yıllık uzman bir doktorum ve ilk kez bir hastam doğru bir teşhisle bana geliyor. Genelde bize hastalarımız kapıdan girer girmez – ben ülserim, ben mide kanseriyim – gibi teşhislerle gelirler ve bulgular sonucunda haliyle farklı gerçekler çıkar ortaya. O yüzden ben de sizin durumunuzda aceleci davranmak istememiştim. Ancak siz hem bulgularınızı çok doğru ifade ettiniz, hem de şüphelendiğiniz hastalık hakkında çok yönlü bir araştırma yapmışsınız. Böylece ikimizin teşhisi de birbiriyle örtüştü”. Parayı iade etti mi pekiyi diye soracak olursanız, etmedi ve ben de hatırlatmadım zaten. Önemli olan teşhisin konulmuş olmasıydı ve ikinci adım ise tedavi olabilmekti, her ne kadar bu konuda doktor dahi kimse bir ümit veremese bile. Madem bu hastalığın ilacı yoktu ve benim durumumda verilebilecek tek ilaç hömopatik bir müsil ilacı olduğundan bunu çare olarak bir an için bile olsun düşünmedim. Sorunuma çözüm aramalıydım, üstünü örtmektense.

Böylelikle 2000 yılında eğitimini aldığım Reiki’ye başvurmaya karar verdim. Reiki’de 2. dereceyi yapmıştım ancak günlük yaşamın haralagürelesinde düzenli olarak uyguladığım pek de söylenemezdi. Oysa konuyla ilgiliydim ve bilgilerimi aldığım seminerle kısıtlı tutmayarak süreli yayınları da takip etmekte ve faydası hakkında da bilgi sahibiydim. Gerçi insan sağlıklıyken, keyifliyken, mutluyken bu anların değerinin farkında olamayacak kadar umursamaz olabiliyor, bu anlar sanki normalmiş ve hep böyle kalacakmış gibi hareket edebiliyor. O güne kadar ciddi bir sağlık sorunuyla karşılaşmamış olan ben de, işte aynı aymazlığın içine düşmüştüm. Oysa durum IBS ile birdenbire tepetaklak olmuştu. Evet, belki ölümcül bir hastalık değildi benimkisi ancak ciddi rahatsızlık veren boyuttaydı. Biraz araştırdığımda gördüm ki, Amerika’da çok yaygın olan bu hastalık için özel dernekler ve kulüpler kurulmuştu. IBS ileri safhalarında kişilerde diğer belirtilerinin yanısıra kontrolü mümkün olmayan ağrılı kabızlık ve ishal vakaları şeklinde ortaya çıkmaktaydı ki, bu da kişilerin belli bir noktadan sonra normal hayatlarını sürdürmelerine izin vermeyecek bir şekil almaktaydı. Öyle ki, insanlar işlerine gidemez, evlerinden çıkamaz hale bile gelebiliyorlardı. Beraberinde başgösteren psikolojik rahatsızlıklar da cabası! Sağlıklı bir insanın kaslarına hükmeden beyninin yanlış sinyaller göndermesiyle altüst olan bir sindirim sistemi kişiyi fiziksel rahatsızlıktan öte bunalımın eşiğine de sürükleyebiliyordu. Bu çapta değerlendirdiğinizde olayın boyutlarının hiç de hoş olmayan bir görüntü sergilediğini kabul etmek zorunda kalıyorsunuz haliyle. Durumumun bu denli vahim olmaması buna karşı hiçbirşey yapmamam anlamına gelmediği için çareyi Reiki’de ve Peter Kelder’in “Tibet’in Gençlik Pınarı” adlı kitapta 5 ayin şeklinde tarif edilen hareketlerde aramaya karar verdim. Madem beynin sinyalleri ve stres idi bu hastalığın sorumlusu, o zaman onu yenebilmenin de çarelerini beynime hükmedebilme ve stresle başedebilmeye yönelik alternatif yöntemlerle bulabilirdim. En azından bu yöntemlere aşinaydım ve denemeliydim. Tabii, bu arada elime geçen bir diğer değerli kitap da, Pierre Pallardy’nin kaleme aldığı “Yaşamın Merkezi Karnımız” adlı eserdir. Bu kitapta karnımızın beynimizle olan yakın ilişkisi ve üzerimizdeki etkileri bilimsel bir şekilde gözler önüne serilmektedir. Böylelikle, hepimizin zaman zaman yaşadığı heyecanlandığımızda karnımızın ağrıması, stresli olduğumuzda bağırsaklarımızın olumsuz etkilenmesi gibi olguların nasıl oluştuğu detaylı bir şekilde açıklanmaktadır. Reikinin, bedende meydana gelen enerji dengesizliklerini ve negatif enerji blokajlarını çözebilmek için yetersiz veya eksik kalan kendi enerji bedenimizi dengeleyip, tamamlayarak ve temelde bilinç değişikliği gerçekleştirerek ruhsal, dolayısıyla da fiziksel iyileşme sürecini başlatmamızın yolunu açan bir evrensel enerji türü olduğunu biliyordum. Uygulamaya yönelik gereken eğitime de sahip olduğum için teşhisin konulduğu günden itibaren düzenli olarak tüm vücuduma reiki vermeye başladım.

Reiki öğretisinde de anlatıldığı üzere tüm vücudunuza reiki verdikten sonra kronik bir sorununuz veya hastalığınız mevcutsa, vücudunuzdaki o bölgeye ayrıca minimum 30 dakika kadar yoğun şekilde Reiki verirsiniz ve bunu 21 günlük seanslarla devam ettirirsiniz. Kendime bu zamanı ayırabilmemin yoğun tempoda çalışmakta olan biri olarak lüks sayıldığı o dönemlerde, çağın hastalığı tembelliğe ve vurdumduymazlığa yenik düşmeksizin kendi kendime sorunun üzerine gideceğime dair söz vermiştim. O günlerde eşimin keşfi olarak adlandırdığım Peter Kelder’in kitabında sözünü ettiği Tibetin 5 ayiniyle tanıştım. Eşim, Tibetli rahiplerin sağlıklı ve dinç vücutlarıyla uzun ömürlerinin sırrına ışık tutan bu kitabın varlığını yıllar önce yurtdışında yaşarken duymuş ama bir türlü kitapla tanışamamıştı. Tam da benim IBS teşhisime denk gelen o günlerde eşim, bir Ankara seyhatinde düzenli olarak uğradığı kitabevinde yayınları karıştırırken bu kitabı/kitapları (Tibetin Gençlik Pınarı I ve II) bulduğunda adeta altın madeni bulmuş gibi sevinç doluydu. Aynı heyecanla eve döndüğünde kitaplarda söz edilen bu mucizevi hareketlerle (ayinlerle) beni de tanıştırdı. IBS’ime yönelik alternatif çözümlere yöneldiğim bu dönemde Batı dünyasının kıymetini çok geç anladığı bu güzel Uzakdoğu öğretileri karşısında adeta büyülenmiştim.

Uygulamaya olan inancınız olmasa dahi, bu iki kitabı okumanızı tavsiye ederim. Anlatılanlar karşısında ruh ve beden sağlığınıza yönelik bambaşka bir dünyanın kapılarının aralandığını dahi bilmek içinizde bir merak uyandıracaktır. Ne yalan söyleyeyim, fazlasıyla mantığı ağır basan, duygularıyla hareket etmekte pek başarılı olmayan ben Bayan Gerçekçi, yapılması çocuk oyuncağı kadar basit olan bu ayinlerden öylesine etkilendim ki, bakalım işe yarayacaklar mı diye sırf merakımdan onları uygulamaya başladım. Teoride Uzakdoğu felsefesine yakın olan ancak uygulamada ciddiyet eksikliği bulunan bendeniz, teorik bilgilerimle örtüşen bu hareketlerin işe yarayacağına aslına bakarsanız kanaat getirmiştim, ancak beklentilerimin seviyesini yüksek tutarak şu IBS ile boğuştuğum günlerde olası bir hayalkırıklığı da yaşamak istemiyordum. O yüzden bu hareketleri sanki düzenli jimnastik yapıyormuşum edasıyla yapmaya karar verdim. Açıkhava yerine spor salonlarında yapılan her türlü aktiviteden nefret eden benim için her sabah sadece 15 dakikamı ayırarak evde yaptığım bu ayinler rahatıma da gelmişti. Bu süre ve ortam, hareketleri yapamamaya yönelik her türlü bahaneyi de ortadan kaldıran türden olduğu için düzeni tutturmak zor olmadı. Her sabah mümkün olduğunca aynı saatte bu 5 ayini (hareketi) düzenli olarak yapmaya başladım. Vücudumuzdaki enerji merkezleri olarak da adlandırılan “Chakra”larımızın Uzakdoğu inanışına göre düzensiz çalışmalarından oluşan dengesizliklerin sonucu hastalanmaktaydık. Bu ayinler, chakralarımızın dönme hızlarını zamanla aynı ayara getirerek vücudun doğal dengesine kavuşmasını sağlamaktaydı. 2 ay gibi kısa bir sürede bu hareketlerin ve Reiki’nin ruhsal ve bedensel faydalarını görmeye başlamıştım bile. Korkularımdan ve endişelerimden arınmış, daha dinç ve sağlam hissetmekteydim kendimi. Bu süreç içinde IBS’den dolayı ciddi boyutta hiç rahatsızlanmamıştım.

Kabızlığım yavaş yavaş düzene girmiş, karnımdaki şişlik de inmeye başlamıştı, ağrılarım ise tamamen ortadan kalkmıştı. Gelişmeler olumlu, bir o kadar da gözle görülür boyuttaydı. Hiçbir ilaç kullanmadığım bu dönemde elde edilen sonuç, gerçekten mucizevi türdendi. Ayağı sıkı sıkı yere basan biri olarak ben, 6 ay boyunca düzenli olarak uyguladığım Tibet ayinleri ve Reiki sonrasında yeniden bir kan tahlili yaptırmaya karar verdim. Oldum olası demir eksikliğiyle boğuşan ve zaman zaman da demir takviyesi alan, almadığı zamanlarda kronik yorgunluk belirtisinden yakınan biri olarak, kan tahlillerimde demir sayımımın bile normal değerlerde seyrettiğine şahit oldum. Herhangi bir ilaç kullanmadan, beslenmeme özen göstermeden elde edilen bu sonucu da haliyle vücudumun dengesini düzeltmeye yarayan bu iki alternatif çalışmaya verdim. Halen 3 yıldır düzenli olarak Tibet ayinlerini her sabah uygulamaktayım. Reiki daha fazla vaktimi aldığı için bu süre zarfında aynı titizlik ve disiplinle uygulamadığım zamanlar olmuştur. Ancak Aralık 2005’den beri tekrar güne başlamadan önceki ilk 1 saatimi Reiki’ye ayırmaya başladım. Alternatif terapilere yoğunluk verdiğim bu son 3 yıldır IBS'ime yönelik ciddi bir sorun hiç yaşamadım. İlk ortaya çıktığı dönemlerde yaşadığım yoğun kabızlığın ardından meydana gelen zehirlenme benzeri belirtiler gösteren şiddetli karın ağrılı ve akabinde beni bitkin düşüren ve vücudumun sıvı kaybetmesiyle sonuçlanan ishal nöbetlerine hiç yakalanmadım. Çok stresli ve sıkıntılı günlerimde IBS'imin halen derinlerde bir yerlerde var olduğu hissedebiliyorum, zira hemen karnım şişmeye başlıyor ve kabızlığa meyilli bir durum başgösteriyor. Ancak alternatif tedavi yöntemlerimi uyguladığım sürece galip gelen ben oluyorum, IBS'in beni esir alamayacağı yöntemleri keşfettiğimden beri IBS'den eskisi kadar korkmuyorum, hatta hiç korkmuyorum. Artmasına izin vermiyorum ve kontrolün bu sayede benim elimde olduğunu çok iyi biliyorum. IBS ile yaşamayı zorla da olsa öğrenmeye ve kabullenmeye şartlandırıldığım ilk günlerden çok farklı bugünkü durumum. Aslına bakarsanız Reiki ve Tibet'in Gençlik Pınarı Ayinleri sayesinde sadece IBS ile değil, birçok başka rahatsızlıkla başetmeyi, hayatı daha keyifli ve kaliteli yaşamayı, herşeyden önce yaşadığım her anın tadını doyasıya çıkarmayı öğrendim. Her yaşta insanın kolaylıkla öğrenip uygulayabileceği Reiki ve Tibet Ayinleri'ni ruh ve beden sağlığına yönelik modern tıbbı destekleyici çare arayan herkese öneririm. Sebla Soydan Kalender, 10 Şubat 2006

Paylaşmak ister misin?:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    StumbleUpon    Newsvine

Add this to your website
UYARI: Bu siteye yazılan her türlü yorum kamuya açık bilgi haline gelecek ve diğer okuyucular tarafından görülecektir. Her nekadar editörlerimiz yapılan yorumları kontrol etse de, gözden kaçmış yorumlar olabilir. Bu nedenle bilgileri paylaşırken ilaç ve firma isimleri vermemeli, hakaret içeren yorumlar yazmamalısınız. Yorumlardan dolayı ortaya çıkabilecek sorunlardan, yorumu yapan kullanıcı sorumludur. Yorum yapan herkes bu kuralları okumuş ve hukuki sorumlulukları kabul etmiş sayılır.

Yorumlar  

 
-1 #29 Buse fenerci 02-05-2016 17:15
Alıntılandı eda erguney:
Başkent hastanesi istanbul doktoru beyin cerrahi doc.dr.Tufan Cansever hoca yaptigi biyoenerji hipnoz ve eft tedavisi ile on yildir cektigim ibs hastaligimi kisa surete bitirdi allah bin kere razi olsun. Bilgilerinize dostlarim.

Sizinle konuşmak istiyorum bana detaylı bilgi verirmisiniz eda hanim
Alıntı
 
 
-1 #28 emre 30-03-2016 15:34
Alıntılandı aysee:
Hasta olarak araştırma hakkınızı kullanırken sırt ve göğüs bölgesinin endoskop değil steteskopla dinlendiğini gözden kaçırdınız galiba

Yazarın hastalığı hakkında hissettiklerini biraz abartılı veya ukalaca bulduğunuzu düşünüyorum.Yazının o kısmında o kelime benimde gözüme çarptı fakat yazarın yazının geri kalanında olumlu iletilerini görünce kelime sırıtmadı..Neyse bu sayfaya yorum yazan insanların ibs'li olma ihtimalini düşünerek ve de hepimizin ufak çaplı hatalarımız da olabileceğini kabul ederek metnin yazarına teşekkür ederim..
Alıntı
 
 
0 #27 Serkan özkanan 17-02-2016 13:28
Arkadaşlar bu hastalıktan kurtulaniniz varmı lütfen bana yardımcı olun allah rızası için hayatım içinden çıkılmaz bir hale geldi yaşama sevincini kaybettim yardım edicek yol gösterici arkadaşlar bana bu numaradan ulaşın lütfen 05318300895
Alıntı
 
 
-3 #26 aysee 05-10-2015 15:38
Hasta olarak araştırma hakkınızı kullanırken sırt ve göğüs bölgesinin endoskop değil steteskopla dinlendiğini gözden kaçırdınız galiba
Alıntı
 
 
+1 #25 çar 10-09-2015 17:43
2 senedir ibsyim. 2 senem çok güzel geçti ancak bu sıralar gene başladı. hastalığı atlatanlar lütfen iletişime geçsin. şimdiden teşekkürler
Alıntı
 
 
-4 #24 Oğuzhan Karaoğlu 15-08-2015 22:47
Herkese merhaba,
Son 6 aydır IBS hastasıyım.Hiç huzurum rahatım yok sürekli tuhalete çıkma isteği var , hayatıma konsantre olamıyorum , Sürekli tuhalete çıkıyorum..Lütfen bu hastalıktan kurtulanlar bana yardım için ous-karaoglu@hotmai l.com adresinden bana ulaşsınlar.
Alıntı
 
 
+4 #23 eda erguney 10-07-2015 10:49
Başkent hastanesi istanbul doktoru beyin cerrahi doc.dr.Tufan Cansever hoca yaptigi biyoenerji hipnoz ve eft tedavisi ile on yildir cektigim ibs hastaligimi kisa surete bitirdi allah bin kere razi olsun. Bilgilerinize dostlarim.
Alıntı
 
 
0 #22 baran1 10-02-2015 22:54
Arkadaşlar bende gerçekten çok çektim bu illetten ama şuanda iyiyim çok şükür rezene cayi mutlaka alın kullanın ben onun sayesinde rahatım artik
Alıntı
 
 
+3 #21 Musa 20-07-2014 02:02
Meraba arkadaslar Ben Musa ..ibsnin ishal olan versiyonundan cok sukur kurtuldum yurt disinda gittigim bir Doktor sayesinde benimle adresinden iletisime gecerseniz belki size yardimci ola bilirim
Alıntı
 
 
+8 #20 izel 11-07-2014 15:57
merhabalar birşey sormak istiyorum bu ibs rahatsızlığı karnın yalnızca SOL bölgesinde ağrı yapar mı? Çünkü benim bütün belirtilerim buna uyuyor. Lütfen yardımcı olun. Henüz 21 yaşındayım ve artık ayakta duramayacak kıvama geldim 3 senedir bunu çekiyorum. Ve iştahsızlık çekiyorum.
Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

  • Şubat 2018
  • Anket

formsante-kapak-buton-subat2018

anket

FORMSANTE ONLINE ABONELİK

formsante-online-abone

GALERİ 

http://formsante.com.tr/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/784387agustos_2009.jpg

Yerçekimine karşı koyan muhteşem dekoltelerin sırları

Karın ve kalça bölgesini sıkı egzersiz yaparak şekillendirebiliyoruz oysa göğüs bölgesinde estetik yaptırmadan zamanı geri çevirmek o kadar kolay değil. En iyisi ise yerçekimine yenilmeden önce önlem almak.GÖĞÜSLERDE MEYDANA GELEN Devamı

http://formsante.com.tr/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/505765aralik_2009.jpg

Önce koklayın sonra yiyin kilo almayın

Uzmanlara göre, besinleri koklayarak açlığı bir ölçüde tatmin etmek mümkünKilonuza istikrar kazandırmak ya da aşırı kilo alımının psikolojik sebeplerini düzene koymak istiyorsanız, bir de koku diyeti reçetemizi deneyin.İnsanın ruhsal durumunu Devamı

http://formsante.com.tr/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/757036ekim_2009.jpg

Estetikte son trendler

Estetik cerrahi dünyasından her geçen gün yeni ve güzel bir haber geliyor; artık operasyonlar daha kolay ve acısız, iyileşme süreleri kısa, sonuçlar ise son derece doğal. Biz de, en yeni Devamı

http://formsante.com.tr/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/160541eylul_2009.jpg

Mikroplar atağa geçmeden önleminizi alın!

Bağışıklık sisteminizi güçlendirecek 9 öneriEylül ayının gelişiyle birlikte nezle ve grip sezonu da resmi olarak açılmış oldu. Üstelik bu yıl başka bir bela daha kapımızda: Domuz gribi! Hastalıklara bir gol Devamı

http://formsante.com.tr/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/454333haziran_2009.jpg

Geç kalmadınız! Hızlı sonuç veren estetikler

En yakın arkadaşınız 10 yaş genç ve 10 kilo daha az görünmesine rağmen, estetik yaptırmadığına yemin ediyorsa ona inanabilirsiniz. Çünkü estetik kategorisine sokulması zor yeni operasyonların işlem süreleri kısa, etkileri Devamı

http://formsante.com.tr/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/243715mart_2009.jpg

10 doğal yöntemle sonsuz gençliği yakalayın

Sonsuz gençliği yakalamak için ne ilaçlara, ne de mucizelere ihtiyacınız var. Çünkü uzmanlara göre; doğal kürler de vücudumuzun uzun yıllar tepeden tırnağa genç kalmasını sağlayabiliyor.Hemen hepimizin imrenerek izledikleri bazı kadınlar Devamı

http://formsante.com.tr/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/522896mayis_2009.jpg

Tepeden tırnağa ne kadar hijyene ihtiyacımız var?

Sağlıklı bir yaşamın ilk koşulu hiç kuşkusuz vücudumuzu tepeden tırnağa temiz tutmak. Sahi, vücut hijyeninde dikkat etmemiz gereken kuralları biliyor muyuz, yoksa bir şeyleri yanlış yapıyor olabilir miyiz? İşte yanıtları...YÜZ Devamı

http://formsante.com.tr/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/681654nisan_2010.jpg

3 haftada 3 kilo verin!

Fazla kilolara veda etmek için diyet yapmak şart. Acıbadem Kozyatağı Hastanesi’nden Beslenme ve Diyet Uzmanı İpek Cirit’in hazırladığı bir haftalık örnek diyet programıyla 3 haftada 3 kilo verebilirsiniz. Bu diyeti Devamı

http://formsante.com.tr/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/968564temmuz_2009.jpg

Saçlarınız güneşle dost olsun

Bir yandan güneş ve denizin keyfini çıkarırken bir yandan da güzel ve bakımlı saçlara sahip olmak ister misiniz? Güzel yaz günlerinin izlerini, yıpranmış saçlarınızda görmek istemiyorsanız önerilerimize bir göz atın.Yaz Devamı

HABER BAŞLIKLARI

Son Yorumlar

dblogoDiğer Doğan Burda Siteleri: Atlas | Auto Show | Blue Jean | Burda | Capital | CHIP Online | Ekonomist | Elele | Elle | Elle Decor | eMecmua | Ev Bahçe | Evim | Formsanté | Güncel Hukuk | Hafta Sonu | Hello | Hey Girl | İstanbul Life | Level | Lezzet - Yemek Tarifleri | Maison Française | Pc Net | Seninle | Tempo | Yacht Türkiye