haziran-2011-naturel-3-resimYetiştirilme ve işlenme aşamalarında zararlı kimyasalların kullanılmadığı, doğa ve insan dostu yöntemlerle üretilen organik yiyecekler daha fazla besin içeriyor. Üstelik tatları da daha güzel! Talep arttıkça yaygınlaşan ve çeşitlenen bu ürünleri bu ay mercek altına yatırdık market raflarını, ekolojik pazarları dolaşarak organik gıda alternatiflerini derledik.

Tarım ilaçları ve kimyasal gübrelerin bilinçsizce kullanımı toprağımızı kirletiyor, kalitesiz ve insan sağlığını tehdit edecek ürünlerin ortaya çıkmasına neden oluyor. Toprağın derinlerine sızan fosfor ve nitrat tatlı su kaynaklarına ulaşıyor. Kimyasal tarım ilaçları zamanla toprakta birikerek ekolojik dengeyi bozuyor. Öte yandan yetiştirilmesinde kimyasal tarım ilaçları kullanılmayan organik bitkiler daha fazla besin içeriyor, tatları da daha güzel.

Sertifikaya bakın
Bir ürünün organik, ekolojik ya da biyolojik olarak adlandırılabilmesi için yetiştirilme, işlenme ve paketlenme aşamalarında doğaya ve insan sağlığına saygılı yöntemlerin izlenmesi gerekiyor. Tabii bu yöntemlerle elde edilen ürünlerin bağımsız şirketlerce sertifikalandırılması da şart. Organik ürünler henüz yeterince yaygınlaşmadığı ve konvansiyonel yöntemlere göre daha zorlu bir üretim sürecinden geçtiği için fiyatları da diğer ürünlere göre daha pahalı. Bu da konuyu daha fazla istismara açık hale getirebiliyor. “Doğal”, “hormonsuz”, “natürel” gibi ifadeler, bir sertifika kurumu tarafından belgelendirilmedikçe herhangi bir güvence sağlamıyor. Bu nedenle tüketicilerin mutlaka sertifikayı dikkate alması gerekiyor.

Organik Pekmezli Fındıklı Krema
Sertifikası: IMO Control Organik üzüm pekmezi (%56), fındık (%41), soya lesitini ve pektin içeriyor. Özellikle krem çikolataları çok seven çocukların, sabah kahvaltıları için sağlıklı bir alternatif oluşturuyor. 100 gramda: Enerji 407.88 kcal, karbonhidrat 62.2 gr, protein 6.5 gr, yağ 16.5 gr. Fiyatı: 13 TL. (250 gr)

Sade Kuru Kayısı
Sertifikası: ECOCERT Organik kayısı yetiştiriciliğinde kimyasal ilaçlar ve gübreler kullanılmıyor, ayrıca kuru kayısı üretiminde kullanılan kükürtdioksit ve benzeri kimyasallara da yer verilmiyor. Malatya’da organik esaslara göre yetişen kayısılar nefis tadıyla da diğerlerinden ayrılıyor. 100 gramda: Enerji 260 kcal, karbonhidrat 66.5 gr, protein 5.7 gr, yağ 0.5 gr. Fiyatı: 6.90 TL. (250 gr)

Yakatarla Serrano Acı Biber Sosu
Sertifikası: ECOCERT Kırmızı biber son derece sağlıklı, besin öğeleri açısından çok zengin bir bitki. Serrano, bilinen en acı kırmızı biberlerden biri. Tohumları yurt dışından getirilerek Türkiye’de yetiştiriliyor. Organik zeytinyağı, sirke, defne ve tuz içeriyor. 100 gramda: Enerji 437.9 kcal, karbonhidrat 59.8 gr, protein 0.62 gr, yağ 20 gr. Fiyatı: 9.50 TL. (185 gr.)

Yakatarla Kuru Meyve Ezmeleri
Sertifikası: ECOCERT Çeşitli mevsim meyveleri bal, tarçın, fındık ve fıstık ile harmanlanarak kurutuluyor. Tüketicilere Sağlıklı bir atıştırma imkanı sunuyor. Carrefour’larda ve Boyner mağazalarında satılıyor. Portakallı Elma Ezmesi (100 gr’da): Enerji 257.8 kcal, karbonhidrat 60.77 gr, protein 1.08 gr. Fiyatı: 3.50 TL. (35 gr.)

Arı Organik Grissini
Sertifikası: Skall International Holland, Control Union (CU) Yapımında organik zeytinyağı, organik tam buğday, yulaf, çavdar ve deniz tuzu kullanılıyor. Organik tam tahıllarda bolca bulunan B grubu vitaminler, folik asit, çinko ve demir gibi önemli besin öğelerini içeren çubuklar, içerdiği diyet lifleriyle tok kalmanızı sağlıyor. 100 gramda: Enerji 330.56 kcal, karbonhidrat 58.89 gr, protein 10.61 gr, yağ 5.84 gr, diyet lifi 15.84 gr. Fiyatı: 3 TL. (125 gr)

Yakatarla Organik Müsli
Sertifikası: ECOCERT Günün her saati süt ya da yoğurtla tüketilebilecek sağlıklı bir ürün. İçeriğinde bulunan kayısı, elma, erik, kiraz kuruları, fındık, keten tohumu, tarçın ve yulaf ezmesi tamamen organik tarım yoluyla elde ediliyor. Vücudun vitamin ve mineral ihtiyacını sağlayan organik müsli, zengin lif kaynağı olması yönüyle de sindirim sisteminin dostu. 100 gramda: Enerji 332 kcal, karbonhidrat 65.32 gr, protein 8.97 gr, yağ 7.32 gr. Fiyatı: 13 TL. (350 gr.)

Bjorg Müsli
Sertifikası: Certifie Agriculture Biologique ve IMO Control Tam yulaf gevreği, mısır gevreği, kızıl buğday paletleri, incir, üzüm kayısı gibi meyveler, keten tohumu, kabak çekirdeği karışımından oluşuyor. 100 gramda: Enerji 356 kcal, karbonhidrat 58.6 gr, protein 11.3 gr, yağ 6.3 gr, diyet lifi 9.9 gr. Fiyatı: 10.79 TL. (375 gr.)

Pınar Organik Light Süt
Sertifikası: IMO Control Organik kategorisinde Türkiye’nin tek organik sütü. Doğan Holding Kelkit Organik Tarım ve Hayvancılık Çiftliği’nden elde ediliyor. Doğal koşullarında yaşayan ve beslenen ineklerden elde edilen sütler, Pınar Eskişehir Üretim Tesisleri’ndeki özel koşullarda paketleniyor. 100 ml’de: Enerji 34 kcal, karbonhidrat 5 gr, protein 3.3 gr, yağ 0.1 gr, kalsiyum 127 mg. Fiyatı: 3.50 TL. (1 lt.)

Baktat Organik Siyah Zeytin
Sertifikası: ECOCERT Gemlik yöresinde organik tarım esaslarına göre yetişen zeytinler, organik yöntemler kullanılarak paketleniyor. A vitamini, demir ve kalsiyum yönünden oldukça zengin. 25 gramda: Enerji 30 kcal, karbonhidrat 2 gr, protein 0 gr, yağ 3 gr. Fiyatı: 9 TL. (150 gr)

Elça organik domates salçası
Sertifikası: BCS ÖKÖ Garantie Isparta bölgesi domatesleri organik tarım esaslarına göre yetiştiriliyor ve yine Isparta’da bulunan Elmasu tesislerinde salça haline geliyor. Hiçbir katkı maddesi kullanılmıyor, tuz ilavesi içermiyor. 100 gramda: Enerji 59.54 kcal, karbonhidrat 9.09 gr, protein 5.57 gr, yağ 0.10 gr. Fiyatı: 6.75 TL. (250 gr)

City Farm Organik Çiçek Balı
Sertifikası: IMO Control Organik bal elde edebilmek için arıların bal yapabileceği ortamın kimyasal mücadele yapılmayan doğal bir ortam olması gerekiyor. Organik ballar soğuk süzme yöntemiyle süzüldüğü için kolaylıkla kristalize olabiliyor. 100 gr’da: Enerji 304 kcal, karbonhidrat 82.4 gr, protein 0.3 gr, yağ 0 gr. Fiyatı: 18.50 TL. (480 gr.)

Ralila Siyah Üzüm Suyu
Sertifikası: ICEA Karadeniz bölgesinde yetişen kokulu Isabella üzümlerinden hiçbir katkı maddesi kullanılmadan üretiliyor. Renkli üzümler, faydaları kanıtlanmış resveratrol maddesinin en zengin olduğu meyve. Ayrıca mineraller, potasyum, magnezyum ve demir yönünden de son derece zengin. Fiyatı: 5.50 TL. (250 ml.)

City Farm Organik Şeftali – Elma Suyu
Sertifikası: IMO Control Organik şeftali ve elma suyunun bir karışımı olan ürün 100’ml’de 62 mg. C vitamini içeriyor. İçindeki doğal şeker miktarı ise 13 gr. Nar, siyah üzüm, domates, portakal-havuç suyu gibi çeşitleri de bulunuyor. 100 ml’de: Enerji 54 kcal, karbonhidrat 14 gr, protein 0 gr, yağ 0 gr. Fiyatı: 2 TL. (250 ml.)

Yakatarla Organik Elma Sirkesi
Sertifikası: ECOCERT Elma sirkesi neredeyse bir iksir kadar faydalı. Hele bir de yapımında tamamen organik meyveler kullanılınca antioksidan madde miktarı da artıyor. Mevsimsel olarak toplanan meyvelerden elde ediliyor. 100 gramda: Enerji 21 kcal, karbonhidrat 0.93 gr, protein 0 gr, yağ 0 gr, Fiyatı: 7 TL. (250 ml.)

Chocolat Stella Organik Bitter Çikolata
Sertifikası: Agriculture Biologique ve ETKO 1928’den beri İsviçre’de üretim yapan Chocolat Stella organik çikolataları soya lesitin içermiyor. Ham şeker kamışı şekerinin kullanıldığı çikolata yüzde 80 kakao kuru maddesi içeriyor. 100 gramda: Enerji 606 kcal, karbonhidrat 24 gr, protein 7 gr, yağ 51 gr. Fiyatı: 9.50 TL. (100 gr)

Bjorg Çikolata ve Fındıklı Bisküvi
Sertifikası: Certifie Agriculture Biologique ve IMO Control Fransa’dan ithal edilen bisküvilerde rafine edilmemiş kahverengi şeker kamışı şekeri kullanılıyor. Demir, magnezyum, fosfor ve E vitamini içeriyor. 1 adet bisküvide (16,7 gr): Enerji 90 kcal, karbonhidrat 9.7 gr, protein 1.2 gr, yağ 5 gr, diyet lifi 0.6 gr. Fiyatı: 10.89 TL. (200 gr)

haziran-2011-naturel-3-resim-1


Aytaç Özkardaş Gozzi

Fotoğraflar: Ozan Kutsal

Formsante Dergisi Haziran 2011 Sayısı

Paylaşmak ister misin?:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    StumbleUpon    Newsvine

Add this to your website
UYARI: Bu siteye yazılan her türlü yorum kamuya açık bilgi haline gelecek ve diğer okuyucular tarafından görülecektir. Her nekadar editörlerimiz yapılan yorumları kontrol etse de, gözden kaçmış yorumlar olabilir. Bu nedenle bilgileri paylaşırken ilaç ve firma isimleri vermemeli, hakaret içeren yorumlar yazmamalısınız. Yorumlardan dolayı ortaya çıkabilecek sorunlardan, yorumu yapan kullanıcı sorumludur. Yorum yapan herkes bu kuralları okumuş ve hukuki sorumlulukları kabul etmiş sayılır.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

  • Şubat 2018
  • Anket

formsante-kapak-buton-subat2018

anket

Formsante Editörleri Seçti

FORMSANTE ONLINE ABONELİK

formsante-online-abone

GALERİ 

http://formsante.com.tr/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/784387agustos_2009.jpg

Yerçekimine karşı koyan muhteşem dekoltelerin sırları

Karın ve kalça bölgesini sıkı egzersiz yaparak şekillendirebiliyoruz oysa göğüs bölgesinde estetik yaptırmadan zamanı geri çevirmek o kadar kolay değil. En iyisi ise yerçekimine yenilmeden önce önlem almak.GÖĞÜSLERDE MEYDANA GELEN Devamı

http://formsante.com.tr/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/505765aralik_2009.jpg

Önce koklayın sonra yiyin kilo almayın

Uzmanlara göre, besinleri koklayarak açlığı bir ölçüde tatmin etmek mümkünKilonuza istikrar kazandırmak ya da aşırı kilo alımının psikolojik sebeplerini düzene koymak istiyorsanız, bir de koku diyeti reçetemizi deneyin.İnsanın ruhsal durumunu Devamı

http://formsante.com.tr/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/757036ekim_2009.jpg

Estetikte son trendler

Estetik cerrahi dünyasından her geçen gün yeni ve güzel bir haber geliyor; artık operasyonlar daha kolay ve acısız, iyileşme süreleri kısa, sonuçlar ise son derece doğal. Biz de, en yeni Devamı

http://formsante.com.tr/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/160541eylul_2009.jpg

Mikroplar atağa geçmeden önleminizi alın!

Bağışıklık sisteminizi güçlendirecek 9 öneriEylül ayının gelişiyle birlikte nezle ve grip sezonu da resmi olarak açılmış oldu. Üstelik bu yıl başka bir bela daha kapımızda: Domuz gribi! Hastalıklara bir gol Devamı

http://formsante.com.tr/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/454333haziran_2009.jpg

Geç kalmadınız! Hızlı sonuç veren estetikler

En yakın arkadaşınız 10 yaş genç ve 10 kilo daha az görünmesine rağmen, estetik yaptırmadığına yemin ediyorsa ona inanabilirsiniz. Çünkü estetik kategorisine sokulması zor yeni operasyonların işlem süreleri kısa, etkileri Devamı

http://formsante.com.tr/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/243715mart_2009.jpg

10 doğal yöntemle sonsuz gençliği yakalayın

Sonsuz gençliği yakalamak için ne ilaçlara, ne de mucizelere ihtiyacınız var. Çünkü uzmanlara göre; doğal kürler de vücudumuzun uzun yıllar tepeden tırnağa genç kalmasını sağlayabiliyor.Hemen hepimizin imrenerek izledikleri bazı kadınlar Devamı

http://formsante.com.tr/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/522896mayis_2009.jpg

Tepeden tırnağa ne kadar hijyene ihtiyacımız var?

Sağlıklı bir yaşamın ilk koşulu hiç kuşkusuz vücudumuzu tepeden tırnağa temiz tutmak. Sahi, vücut hijyeninde dikkat etmemiz gereken kuralları biliyor muyuz, yoksa bir şeyleri yanlış yapıyor olabilir miyiz? İşte yanıtları...YÜZ Devamı

http://formsante.com.tr/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/681654nisan_2010.jpg

3 haftada 3 kilo verin!

Fazla kilolara veda etmek için diyet yapmak şart. Acıbadem Kozyatağı Hastanesi’nden Beslenme ve Diyet Uzmanı İpek Cirit’in hazırladığı bir haftalık örnek diyet programıyla 3 haftada 3 kilo verebilirsiniz. Bu diyeti Devamı

http://formsante.com.tr/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/968564temmuz_2009.jpg

Saçlarınız güneşle dost olsun

Bir yandan güneş ve denizin keyfini çıkarırken bir yandan da güzel ve bakımlı saçlara sahip olmak ister misiniz? Güzel yaz günlerinin izlerini, yıpranmış saçlarınızda görmek istemiyorsanız önerilerimize bir göz atın.Yaz Devamı

HABER BAŞLIKLARI

Son Yorumlar

dblogoDiğer Doğan Burda Siteleri: Atlas | Auto Show | Blue Jean | Burda | Capital | CHIP Online | Ekonomist | Elele | Elle | Elle Decor | eMecmua | Ev Bahçe | Evim | Formsanté | Güncel Hukuk | Hafta Sonu | Hello | Hey Girl | İstanbul Life | Level | Lezzet - Yemek Tarifleri | Maison Française | Pc Net | Seninle | Tempo | Yacht Türkiye