beyin-egitim-programiDikkat eksikliği, otizm, migren ve şizofreni gibi beyinde yaşanan bir çok problemde yeni bir yöntem kullanılıyor. Amerika'da aslında 60 yıldır kullanılan, ancak Türkiye'ye yeni gelen Neurofeedback (Beyin eğitim programı) derin tartışmalara yol açtı.

İnsan beyni bir makine gibi çalışıyor. Dolayısıyla da bu makinede zaman zaman bir takım arızalar ortaya çıkabiliyor. Ruhsal ya da fiziksel hastalıklar olarak karşımıza çıkan bu 'arızalar' için çeşitli tedavi yöntemleri var. Ama önemli olan önce doğru teşhis. Özellikle ruhsal bozuklukların teşhisinde bir takım sorunlar yaşanabiliyor. Bu sorunlar arasında, hastanın klinik tedavisinde yanıltıcı olma ihtimali önemli rol oynuyor. Peki o zaman somut verileri olmayan ruhsal hastalıklar nasıl teşhis edilecek? Bu sorunun yanıtını, son dönemde çok tartışılan Neurofeedback (beyin eğitim programı) yöntemini uygulayan Uzman Psikiyatrist Dr. Tanju Sürmeli'yle konuştuk.

Neurofeedback nedir?
Neurofeedback, kişinin kendi beyin dalgalarını değiştirmesine yardımcı olan bir çeşit öğrenme stratejisi. Yani bir beyin eğitim programı. Bu yöntemi uygulayan psikiyatristler, kişiye kendi beyin dalgalarının karakteriyle ilgili bilgi verilirse, o kişinin beyin dalgalarını değiştirebileceğini iddia ediyor. Sistemi daha basit bir dille özetlemek gerekirse şöyle diyebiliriz: Beynimizde bir takım dalgalar var ve rahatsızlığımıza bağlantılı olarak bu dalgalar normal seviyesinin üstünde ya da altında kalabiliyor. Önemli olan ise dalgaların olması gereken seviyede tutulması.

Bu sistemin işlemesi için, önce semptomları tanımak için ön görüşme yapılıp sağlık problemleri ve aile hayatı hakkında bilgi alınıyor. Daha sonra Dijital EEG, yani beyin haritası çekiliyor. Bu haritada beyin dalgalarının ne durumda olduğu saptanıyor. Beyin haritasının, birçok hastalığa (özellikle ruhsal bozukluklara) objektif olarak tanı konulmasında faydalı olduğu söyleniyor. Çıkarılan beyin haritası, ABD New York Üniversitesi tarafından oluşturulan data bankasında değerlendiriliyor ve teşhis konuluyor. Bu aşamadan sonra da Neurofeedback eğitim seanslarına başlanıyor. Uzman psikiyatrist Dr. Tanju Sürmeli, yaklaşık 30 dakika süren seansların haftada en az üç kez olması gerektiğini söylüyor. Dr. Sürmeli "Günlük seansların daha faydalı olduğu bir gerçek. İlerleme en erken 15-20 seansta görülüyor. Öğrenme pekiştiği takdirde çoğu hastada fayda görülür." diyor.

Koşullandırma yöntemi Yaklaşık altmış yıldır, üniversite ve Nasa laboratuvarlarında yapılan araştırmalar sonucu uygulanmaya başlanan Neurofeedback eğitim sisteminin temeli, aslında çok iyi bildiğimiz eski bir yöntem üzerine kurulu: Koşullandırma yöntemi. Labirentin içerisindeki fareler, ödül alacağını bildiği için, her seferinde karmaşık labirentten dışarı çıkmayı başarır. İnsan beyni de öğrendiği ve karşılığında ödüllendirildiği bir durumu unutmuyor. Neurofeedback yönteminde, beyin dalgalarını izlemek amacıyla bir ya da birden fazla elektrot kafaya, iki tane de kulaklara yerleştiriliyor. Beyin dalgaları bilgisayar monitöründe izleniyor ve hastaya geri bildirim veriliyor. Hasta, bu sırada bir video oyunu izliyor ve bu esnada hastadan, beyin dalgalarını kullanarak, video oyunundaki objeyi hareket ettirmesi isteniyor. Amaç istenmeyen beyin dalgalarını düşürüp istenen dalgaları artırmak.

Beyin öğrenip, unutmuyor Dikkat bozan Theta dalgası, beyin haritanızda çok yüksek çıktıysa, video oyunu izlerken sizden dikkatinizi belli bir noktaya vermeniz isteniyor. Siz dikkatinizi verebildiğiniz zaman ise Theta dalgaları düşmeye başlıyor. Theta dalgası istenen seviyeye geldiğinde, bilgisayar beyninizi müzikle ödüllendiriyor. Ödüllendirildiğini algılayan beyin theta dalgalarını hep o seviyede tutmaya çalışıyor. Peki aradan zaman geçince beyin dalgaları eski haline dönüyor mu? Dr. Sürmeli, beynin, öğrendiği bir şeyi unutmadığını söylüyor. Bunun için önemli olan ise yeterli seansa katılmak.

Türkiye'deki geçmişi çok kısa olan neurofeedback uygulaması, başta da belirttiğimiz gibi, şu anda tartışma safhasında. Doktorların bir kısmı tarafından "şarlatanlık" olarak nitelendirilen yöntem hastalıklara çözüm mü? Adının açıklanmasını istemeyen otistik B.M'nin annesi S.M, seans sonucundan çok memnun. Oğlunun, artık bir çok şeye tepki verdiğini hatta okumaya başladığını anlatıyor. Dr. Tanju Sürmeli, 'Neurofeedback tek başına yeterli değil' diyor. Hastalığa göre beslenme tarzı ve ailenin eğitimi de çok önemli. Bu teknoloji bazı durumlarda ilaç tedavisiyle birlikte uygulanıyor.

Neurofeedback; dikkat eksikliği, hiperaktivite, genel öğrenme bozukluğu, otizm, down sendromu, epilepsi, multiple skleroz, migren, depresyon, stres, alkolizm, şizofreni, anksiyete, panik atak, yeme bozukluğu, blumia ve IQ yükseltmede de uygulanıyor.

BEYİN DALGALARI
Beynimizde dört çeşit dalga var. Bu dalgaların herbirinin kontrol alanı farklı. Dalgaların normal seviyenin altına düşmesi ya da üzerine çıkması, hastalık belirtisi olarak yorumlanıyor.

DeltA
Derin uykuda oluşan dalga. Çok geniş, yaygın olarak iki hemisferde de görülebiliyor. Bilinçsiz olduğumuz, hipnoz durumunda delta dalgaları yükseliyor. Hastanın dikkat veremediği gözleniyor.

THETA
Hafif uykuda, relaks durumlarda ve hayal kurulduğunda oluşan, dikkat bozan dalga. Daha çok eskileri hatırladığımız, yaratıcı olduğumuz ya da hayal kurduğumuz zaman oluşuyor. Bu dalga azaltıldığında konsantrasyon artıyor.

ALPHA
Fazla gevşediğimiz fakat pasif dikkatin olduğu durumlarda oluşuyor. Özellikle mutlu olduğumuzda ortaya çıkıyor. Gergin kişlerin, relaks olabilmesi için (kas kasılması, baş ağrısı, alkolizm gibi durumlarda) alpha dalgası artırılıyor.

SMR BETA
Gevşemiş olduğumuz halde dikkatimizi dışarı verebiliyorsak bu dalga ortaya çıkıyor.

MID B1
Dikkat aktif olduğu zaman oluşan dalga.

HIGH B2
Genelde sıkıntı duyulan zamanlarda oluşan bu dalga, genellikle saldırganlık, sinirlilik, çok fazla uyanık olma durumu ya da matematikle ilgilenildiğinde ortaya çıkıyor. Bu dalgaların yüksek olması, vücudun ve aklın fonksiyonlarının aktif olduğunu gösteriyor. Ajitasyonu azaltmak için dalgalar düşürülüyor.

Paylaşmak ister misin?:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    StumbleUpon    Newsvine

Add this to your website
UYARI: Bu siteye yazılan her türlü yorum kamuya açık bilgi haline gelecek ve diğer okuyucular tarafından görülecektir. Her nekadar editörlerimiz yapılan yorumları kontrol etse de, gözden kaçmış yorumlar olabilir. Bu nedenle bilgileri paylaşırken ilaç ve firma isimleri vermemeli, hakaret içeren yorumlar yazmamalısınız. Yorumlardan dolayı ortaya çıkabilecek sorunlardan, yorumu yapan kullanıcı sorumludur. Yorum yapan herkes bu kuralları okumuş ve hukuki sorumlulukları kabul etmiş sayılır.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

  • Şubat 2018
  • Anket

formsante-kapak-buton-subat2018

anket

FORMSANTE ONLINE ABONELİK

formsante-online-abone

GALERİ 

http://formsante.com.tr/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/784387agustos_2009.jpg

Yerçekimine karşı koyan muhteşem dekoltelerin sırları

Karın ve kalça bölgesini sıkı egzersiz yaparak şekillendirebiliyoruz oysa göğüs bölgesinde estetik yaptırmadan zamanı geri çevirmek o kadar kolay değil. En iyisi ise yerçekimine yenilmeden önce önlem almak.GÖĞÜSLERDE MEYDANA GELEN Devamı

http://formsante.com.tr/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/505765aralik_2009.jpg

Önce koklayın sonra yiyin kilo almayın

Uzmanlara göre, besinleri koklayarak açlığı bir ölçüde tatmin etmek mümkünKilonuza istikrar kazandırmak ya da aşırı kilo alımının psikolojik sebeplerini düzene koymak istiyorsanız, bir de koku diyeti reçetemizi deneyin.İnsanın ruhsal durumunu Devamı

http://formsante.com.tr/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/757036ekim_2009.jpg

Estetikte son trendler

Estetik cerrahi dünyasından her geçen gün yeni ve güzel bir haber geliyor; artık operasyonlar daha kolay ve acısız, iyileşme süreleri kısa, sonuçlar ise son derece doğal. Biz de, en yeni Devamı

http://formsante.com.tr/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/160541eylul_2009.jpg

Mikroplar atağa geçmeden önleminizi alın!

Bağışıklık sisteminizi güçlendirecek 9 öneriEylül ayının gelişiyle birlikte nezle ve grip sezonu da resmi olarak açılmış oldu. Üstelik bu yıl başka bir bela daha kapımızda: Domuz gribi! Hastalıklara bir gol Devamı

http://formsante.com.tr/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/454333haziran_2009.jpg

Geç kalmadınız! Hızlı sonuç veren estetikler

En yakın arkadaşınız 10 yaş genç ve 10 kilo daha az görünmesine rağmen, estetik yaptırmadığına yemin ediyorsa ona inanabilirsiniz. Çünkü estetik kategorisine sokulması zor yeni operasyonların işlem süreleri kısa, etkileri Devamı

http://formsante.com.tr/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/243715mart_2009.jpg

10 doğal yöntemle sonsuz gençliği yakalayın

Sonsuz gençliği yakalamak için ne ilaçlara, ne de mucizelere ihtiyacınız var. Çünkü uzmanlara göre; doğal kürler de vücudumuzun uzun yıllar tepeden tırnağa genç kalmasını sağlayabiliyor.Hemen hepimizin imrenerek izledikleri bazı kadınlar Devamı

http://formsante.com.tr/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/522896mayis_2009.jpg

Tepeden tırnağa ne kadar hijyene ihtiyacımız var?

Sağlıklı bir yaşamın ilk koşulu hiç kuşkusuz vücudumuzu tepeden tırnağa temiz tutmak. Sahi, vücut hijyeninde dikkat etmemiz gereken kuralları biliyor muyuz, yoksa bir şeyleri yanlış yapıyor olabilir miyiz? İşte yanıtları...YÜZ Devamı

http://formsante.com.tr/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/681654nisan_2010.jpg

3 haftada 3 kilo verin!

Fazla kilolara veda etmek için diyet yapmak şart. Acıbadem Kozyatağı Hastanesi’nden Beslenme ve Diyet Uzmanı İpek Cirit’in hazırladığı bir haftalık örnek diyet programıyla 3 haftada 3 kilo verebilirsiniz. Bu diyeti Devamı

http://formsante.com.tr/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/968564temmuz_2009.jpg

Saçlarınız güneşle dost olsun

Bir yandan güneş ve denizin keyfini çıkarırken bir yandan da güzel ve bakımlı saçlara sahip olmak ister misiniz? Güzel yaz günlerinin izlerini, yıpranmış saçlarınızda görmek istemiyorsanız önerilerimize bir göz atın.Yaz Devamı

HABER BAŞLIKLARI

Son Yorumlar

dblogoDiğer Doğan Burda Siteleri: Atlas | Auto Show | Blue Jean | Burda | Capital | CHIP Online | Ekonomist | Elele | Elle | Elle Decor | eMecmua | Ev Bahçe | Evim | Formsanté | Güncel Hukuk | Hafta Sonu | Hello | Hey Girl | İstanbul Life | Level | Lezzet - Yemek Tarifleri | Maison Française | Pc Net | Seninle | Tempo | Yacht Türkiye